Według prognoz do 2050 roku liczba chorych na jaskrę wzrośnie o 120 proc., a już dziś na tę chorobę cierpi 60 mln ludzi na świecie. W Polsce jest to ok. 800 tys. osób, z czego połowa nie jest leczona, chociaż konsekwencją jaskry jest utrata wzroku.
„Wbrew powszechnej opinii jaskra nie jest tylko chorobą ludzi starszych, bo może się przytrafić w każdym wieku. Należy jednak pamiętać, że są osoby szczególnie narażone. Do czynników ryzyka zachorowania na jaskrę należą m. in. podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP), krótkowzroczność, rodzinne występowanie jaskry, choroby układu sercowo-naczyniowego takie jak zaburzenia rytu serca czy nadciśnienie tętnicze. Także u osób o bardzo niskim ciśnieniu tętniczym częściej dochodzi do tej choroby” – tłumaczy prof. Jacek Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Jak dodaje to właśnie osoby w młodszym wieku najczęściej są narażone na agresywniejszą postać choroby, dlatego u młodych pacjentów należy rozważyć operację już na wstępnym etapie (mimo, że schemat leczenia jest taki: farmakologia-laser-chirurgia), by nie dopuścić do nieodwracalnych zmian.
Warto dodać, że aż 10 proc. osób chorujących na jaskrę jest obuocznie niewidomych. Jest to związane z bezobjawowym przebiegiem choroby, nieregularnymi kontrolami okulistycznymi oraz późnym postawieniem rozpoznania – często w momencie, gdy uszkodzenia spowodowane przez jaskrę są zaawansowane.
„W Polsce aż 70 proc. przypadków jaskry wykrywana jest zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu” – podkreśla prof. Bożena Romanowska-Dixon, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. – „A możliwości leczenia i te farmakologiczne, które stosujemy na początku choroby, i te chirurgiczne stosowane w bardziej zaawansowanym stadium są naprawdę bardzo dobre”.
Dlatego po raz drugi rozpoczyna się akcja „Polscy okuliści kontra jaskra”. Jest to projekt zainicjowany i realizowany przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych.
Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 11 do 17 marca, w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania, będzie można całkowicie bezpłatnie zbadać wzrok pod kątem jaskry. Lista placówek dostępna jest na stronie: www.tydzienjaskry.pto.com.pl.
Z badań skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają zdiagnozowanej jaskry.