Dziś mija 15 rocznica otwarcia w Kajtanach Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy. Dzisiaj dziennie w Centrum przeprowadzanych jest około 60 – 70 operacji poprawiających słuch – najwięcej w świecie w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Do tej pory wszczepiono tam ponad 6,5 tys. implantów słuchowych, co sytuuje ośrodek w czołówce światowej. Z różnych form pomocy skorzystało dotychczas ponad 3,5 mln osób. Placówka zatrudnia ponad 450 pracowników.
Program kliniczny Międzynarodowego Centrum od początku obejmował szeroką współpracę z praktycznie wszystkimi krajami europejskimi, dotyczącą optymalizacji kosztów i efektów terapii w odniesieniu do takich problemów, jak: głuchota i głęboki niedosłuch, zaburzenia mowy u osób jąkających się, zaburzenia głosu, szumy uszne, zawroty głowy i zaburzenia równowagi, możliwości chirurgii rekonstrukcyjnej w leczeniu wad wrodzonych i nabytych ucha.
„W tę rocznicę z dumą możemy powiedzieć, że nie zmarnowaliśmy szansy. Już w pierwszym roku funkcjonowania Międzynarodowego Centrum miały miejsce wyjątkowe wydarzenia: przeprowadziłem pierwszą w świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego u dziecka z częściową głuchotą oraz pierwszy w Polsce implant do ucha środkowego, został opracowany program telemedyczny „Domowa Klinika Rehabilitacji”, rozpoczęliśmy cykl Krajowych Konferencji dla Osób z Szumami Usznymi i Nadwrażliwością Słuchową – wspomina prof. Henryk Skarżyński, dyrektor placówki. – „Każdy następny rok przynosił nowe wyzwania, wielkie międzynarodowe wydarzenia naukowe, ciekawe projekty badawcze. Nasze osiągnięcia naukowo-badawcze, wdrożeniowe, dydaktyczne i organizacyjne były wielokrotnie nagradzane przez polskie i międzynarodowe środowiska medyczne, gospodarcze, naukowe, a nawet media. Postanowiłem to wykorzystać, bo zawsze należy mierzyć wyżej. Tak powstało Światowe Centrum Słuchu, które od początku widziałem w wielu wymiarach. Chciałem, aby powstanie tej placówki gwarantowało – poprzez aktywność naukową – budowanie nowego wizerunku, pozycji nauki i medycyny polskiej na świecie, a także pokazało nowe kierunki działania”.
W ciągu minionych 15 lat prof. Henryk Skarżyński uruchomił kilkadziesiąt pionierskich programów wszczepienia nowych implantów słuchowych przeprowadzając m.in: pierwsze w Polsce wszczepienie implantu słuchowego do ucha środkowego, pierwszą w świecie operację wszczepienia implantu ślimakowego u dziecka z częściową głuchotą, pierwsze w Polsce zastosowanie implantu i aparatu w jednym uchu (System Duet), pierwsze w świecie bilateralne wszczepienie implantów do pnia mózgu, pierwsze w Polsce zastosowanie systemu aparatu i implantu typu SRA, pierwsze w Polsce, jedno z pierwszych na świecie, wszczepienie najnowszych implantów ucha środkowego i wewnętrznego – system CODACS, pierwszą w Polsce operację wszczepienia pionierskiego implantu słuchowego typu BONEBRIDGE, pierwsze w Europie Środkowo – Wschodniej wszczepienie implantu słuchowego Baha® 4 Attract System2, pierwsze w Polsce wszczepienie implantu ucha środkowego Cochlear™ MET®, pierwsze w Polsce wszczepienie nowej generacji implantu ślimakowego typu SYNCHRONY, pozwalającego na wykonywanie badań MRI, a następnie na śledzenie zmian zachodzących w mózgu po podaniu bodźca akustycznego oraz elektrycznego, pierwsze w świecie wszczepienie implantu ucha środkowego typu Vibrant Soundbridge ze sprzęgaczem LP-Coupler, pierwszą w Europie Środkowo-Wschodniej operację wszczepienia implantu ślimakowego HiRes Ultra z nową prostą elektrodą HiFocus SlimJ, oraz pierwsze w Polsce i równolegle z pięcioma innymi ośrodkami na świecie, wszczepienie implantów słuchowych typu Cochlear OSIA OSI100.
To w praktyce oznacza, że polscy pacjenci w Centrum mają dostęp do najnowszych technologii jako pierwsi lub jedni z pierwszych w świecie. Jest to bardzo wymierny dowód pozycji klinicznej i naukowej Centrum.
Obecnie pacjenci, lekarze, naukowcy, studenci mają do dyspozycji ponad 20 tys. m kw. powierzchni, na której znajduje się m.in.: 6 sal operacyjnych, kilkadziesiąt gabinetów diagnostycznych, w których przyjmuje się dziennie kilkuset pacjentów, 2 studia multimedialne pierwszej w świecie Krajowej Sieci Teleaudiologii, 7 sal konferencyjnych, w których jednorazowo może się szkolić 800 osób, a także Centrum Edukacyjne.
W przychodniach Centrum otolaryngolodzy, audiolodzy, foniatrzy, logopedzi, surdopedagodzy, psycholodzy, inżynierowie kliniczni oraz technicy udzielają i przeprowadzają rocznie ponad 200 tys. konsultacji i badań.