Fundacja DKMS finansuje badanie kliniczne

SEG 2025

W Polsce nie prowadzi się właściwie niekomercyjnych badań klinicznych, ponieważ nie ma instytucji zainteresowanych ich finansowaniem. Sytuację tę zmieniła fundacja DKMS, która jak sponsor krajowy, finansuje udział w międzynarodowym programie badawczym ALL SCTped 2012 FORUM. To obecnie najszerzej zakrojony i najważniejszy na świecie projekt badań klinicznych z dziedziny transplantacji krwiotwórczych komórek u dzieci. Jego celem jest porównanie skuteczności i bezpieczeństwa trzech powszechnie stosowanych metod przygotowania do transplantacji, w tym metodę opartą na napromienianiu całego ciała wysokimi dawkami chemii (pozostałe dwie to farmakoterapia). Jego rezultaty pomogą udoskonalić przebieg terapii pacjenta zakwalifikowanego do przeszczepienia szpiku. Mogą też przyczynić się do zwiększenia skuteczności leczenia szczególnie ostrych postaci białaczki.

Program został zainicjowany w 2012 roku, realizowany jest na 5 kontynentach, przez 93 ośrodki badawcze z 30 krajów. W Polsce swój akces do niego zgłosiło 6 ośrodków: Lublin, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz, Kraków, a ostatnio także Warszawa. Przez najbliższe 3 lata pracujący w nich specjaliści przebadają grupę 100 pacjentów. Nad przebiegiem badania czuwać będzie krajowy koordynator prof. Jacek Wachowiak, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. „Zakończenie badania przewidziane jest na kwiecień 2021 roku. Wtedy będziemy znali odpowiedź na pytanie która z metod jest najbezpieczniejsza i daje najlepsze efekty – także te odroczone w czasie, np. jak przeszczep w dzieciństwie wpływa na pacjentów w dorosłym życiu, chociażby na możliwości posiadania przez nich dzieci” – wyjaśnia specjalista.
„Chciałbym by wyniki wszystkich trzech metod okazały się tak samo skuteczne, bo to będzie oznaczać, że będziemy mogli zaoferować więcej opcji chorym” – dodaje prof. Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej.

Wieloośrodkowe badanie kliniczne ALL SCTped 2012 FORUM obejmie dzieci i młodzież przed osiągnięciem pełnoletniości. Jak pokazują statystyki, to właśnie w tej grupie wiekowej najczęściej diagnozuje się nowotwór krwi w postaci ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL). Ta grupa również najczęściej poddawana jest transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych w związku ze zdiagnozowaną ostrą postacią nowotworu.

Kapitał na Zdrowie