NIPiP rekomenduje zbudowanie systemu poradnictwa laktacyjnego

Szacuje się, że dzięki prawidłowym praktykom karmienia piersią można uratować 1,4 mln dzieci rocznie. Najnowsze badania pokazują, że znajdują się w nim komórki macierzyste, działające jak „wewnętrzny system naprawczy” w organizmie dziecka. Dziennie dziecko przyjmuje nawet kilkanaście miliardów tych komórek. Wraz z mlekiem matki przechodzą one przez żołądek dziecka do krwioobiegu, a stamtąd do potrzebujących narządów. Dane zebrane przez POZ i zgromadzone przez GUS pokazują, że aż 32% badanych matek przestało karmić wyłącznie piersią już w 1. miesiącu życia dziecka, a w 4. miesiącu wyłącznie piersią karmiło już tylko 30%. Ministerstwo Zdrowia promuje Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią, który potrwa od 26 maja do 1 czerwca.

W Polsce występuje wysoki procent kobiet rozpoczynających karmienie piersią, ale już w 2-gim miesiącu karmi około 50% kobiet mniej niż w 1997 roku. WHO zaleca karmienie dziecka do 6 miesiąca życia, a jeśli to możliwe – kontynuowanie nawet do 2 roku życia. NIPiP rekomenduje zbudowanie skutecznego systemu wsparcia poradnictwa laktacyjnego w całym kraju. Jak podkreśla Izba kluczowa jest wczesna pomoc położnej i innych specjalistów, a także wczesna diagnostyka problemów laktacyjnych prowadzona w szerokim zespole ekspertów i ułatwienie dostępu do produktów wspierających laktację.

Karmienie piersią przynosi wiele korzyści, zarówno dla mamy jak i dziecka. Przede wszystkim mleko matki ma pozytywny wpływ na rozwój układu immunologicznego dziecka, przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji w pierwszych miesiącach życia. Ponadto ryzyko nadwagi i otyłości oraz wielu chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy typu 1 i typu 2 – również dzięki temu są mniejsze.

Kapitał na Zdrowie