„Pierwszy kwartał 2018 był dla szpitali najgorszym od wielu lat. Nie ma już w Polsce niemal żadnego szpitala powiatowego z dodatnim bilansem finansowym” – wyliczał Mariusz Wołosz, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego i dodawał, że powodem zadłużania szpitali nie jest to, że są źle zarządzane, a to, że nie otrzymują wystarczającego finansowania na świadczenia, które są od nich wymagane. Ciągle brakuje bowiem mechanizmu, który wskaże różnice w kosztach procedur między poszczególnymi szpitalami, także tymi powiatowymi, gdzie np. koszty pracy są zupełnie inne. Ponadto wyceny znaczącej części procedur medycznych są zaniżone.
Przykładem może być obniżenie wyceny leczenia inwazyjnego niestabilnej dławicy, co w połączeniu z wykluczeniem tej choroby z katalogu świadczeń nielimitowanych, spowodowało wzrost liczby zawałów, wzrost liczby chorych z niewydolnością serca i stały wzrost liczby zgonów i wskaźników umieralności. Ofiarą złej taryfikacji padają nie tylko pacjenci, ale także placówki medyczne, jak na przykład warszawski Instytut Kardiologii, który nie wyrobił 8 proc. kontraktu. Dla placówki oznacza to około 20 mln złotych mniej na codzienne funkcjonowanie.
Do 2025 roku nakłady na ochronę zdrowia w Polsce mają wzrosnąć do poziomu 6 proc. polskiego PKB. Między innymi od właściwej wyceny świadczeń medycznych oraz stworzenia systemu oceny szpitali na podstawie rzetelnych danych statystycznych zależy to, jak efektywnie środki te zostaną wydane. W przeciwnym razie czeka nas pogorszenie się, i tak już złych, statystyk.
„Wydamy te pieniądze, pytanie tylko, czy dobrze? Już teraz NFZ i AOTMiT dysponują medycznymi bazami danych, jednak decydenci nie korzystają z nich, swoje decyzje opierając na niejasnych przesłankach” – przestrzegał poseł Andrzej Sośnierz, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia
„Planowane do 2025 roku zwiększenie wydatków na służbę zdrowia w Polsce do poziomu 6 proc. PKB nie poprawi znacząco sytuacji pacjentów, jeśli nie podniesiemy jakości usług medycznych i nie oprzemy wydatków o rzetelne i aktualne dane, a także nie włączymy do sieci szpitali placówek prywatnych” – apelował podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego prof. Paweł Buszman, Prezes American Heart of Poland.