Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec, to pierwszy pacjent, któremu wystawiono e-receptę. Operacja trwała ok. 30 sekund, a lek wykupił w pobliskiej, lokalnej aptece.
„Wprowadzając e-recepty poprawiamy bezpieczeństwo pacjentów” – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji poprzedzającej wystawienie pierwszej e-recepty. Podkreślił, że dzięki e-recepcie pacjent i lekarz będą mogli prześledzić historię przyjmowanych leków, co jest ważne w procesie leczenia. – „E-recepta pozwoli lekarzowi zaoszczędzić czas i poświęcić go na rozmowę z pacjentem”.
Ponadto wyjaśnił, że pacjent, który będzie się konsultował z lekarzem telemedycznie otrzyma od razu e-receptę bez konieczności osobistego jej odbioru od lekarza. To poprawi komfort życia zwłaszcza przewlekle chorych pacjentów.
Od lutego trwa pilotaż e-Recepty, w którym bierze udział 6 placówek medycznych i 59 aptek ze Skierniewic, Siedlec oraz powiatu siedleckiego. Po zakończeniu pilotażu, od września system wystawiania i realizowania e-recept będzie wprowadzany stopniowo na terenie całej Polski.
Jak podaje resort zdrowia wystawianie elektronicznych recept pozwala oszczędzić lekarzowi nawet 30 minut dziennie (dane ze Szwecji), pozwalana na śledzenie historii przepisanych leków – wszystkie wystawione danemu pacjentowi e-recepty są do wglądu na Internetowym Koncie Pacjenta, także po ich wykupieniu – dzięki czemu lekarz może lepiej koordynować proces leczenia, zapobiegać polipragmazji i interakcjom międzylekowym.
Recepty cyfrowe wprowadzono najpierw w Wielkiej Brytanii i Holandii – w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Na szeroką skalę e-recepty wprowadzono pod koniec lat dziewięćdziesiątych (np. w Danii i Szwecji), po kilku latach, stanowiły już ponad 90% ogółu wystawianych recept. Ministerstwo ma nadzieję, że w Polsce stopniowo osiągniemy podobne rezultaty.
Pacjentom, którzy biorą udział w pilotażu, udostępniono już podstawową wersję IKP – Internetowego Konta Pacjenta. Aby zalogować się do IKP na portalu pacjent.gov.pl, należy najpierw założyć tzw. profil zaufany. Po zalogowaniu i wpisaniu do systemu swojego adresu e-mail i numeru telefonu, pacjent może otrzymywać wystawione e-recepty na urządzeniach mobilnych.