Roche krytykuje majową listę refundacyjną

„Program lekowy „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” jest rozwiązaniem częściowym i nieoptymalnym, bo pomija ok. 70 proc. populacji pacjentów w II linii leczenia (z rakiem niepłaskonabłonkowym, tj. ok. 1000 pacjentów rocznie). Nie można, zatem jeszcze mówić dziś o kompleksowości leczenia i równym traktowaniu chorych na raka płuca w Polsce. Z niezrozumiałych dla Roche względów program obejmuje jedynie dwie z trzech obecnie zarejestrowanych immunoterapii w leczeniu NDRP (pembrolizumab i niwolumab). W programie pominięty został atezolizumab, który jako jedyna immunoterapia uzyskał pozytywną rekomendację Prezesa AOTMiT we wskazaniu obejmującym wszystkich chorych wcześniej leczonych na zaawansowanego NDRP, niezależnie od podtypu histopatologicznego nowotworu” – czytamy w oświadczeniu firmy.

Jak podkreśla Roche zaproponowane przez firmę rozwiązanie finansowe pozwala na objęcie refundacją wszystkich trzech leków immunokompetentnych w NDRP w ramach środków, które Ministerstwo Zdrowia przeznacza na to leczenie.

„Liczymy zatem, że kwietniowe zapewnienie Ministerstwa Zdrowia o wypracowaniu kompleksowego podejścia terapeutycznego w leczeniu NDRP, które uwzględni również terapię atelizumabem, w najbliższych miesiącach zostanie zrealizowane. Dopiero wówczas zapewnione zostaną standardy opieki i leczenia pacjentów z NDRP w Polsce zgodne z wytycznymi ASCO 2017, NCCN oraz zaleceniami klinicystów przedstawionych przez Polską Grupę Raka Płuca, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Polską Ligę do Walki z Rakiem w Strategii Walki z Rakiem Płuca” – podkreśla Roche.