Szacuje się, że obecnie nawet 7,5 mln Polaków cierpi na zaburzenia psychiczne i psychosomatyczne. Sprzedaż leków psychotropowych wynosi ponad 14 mld zł rocznie i co roku notuje wzrost na poziomie 5 proc. Straty wynikające ze złej kondycji psychicznej stają się palącym problemem dla gospodarki.
„W 2017 r. Polacy dotknięci ciężkim stresem lub mierzący się z zaburzeniami lękowymi przebywali na zwolnieniach lekarskich aż 18-20 mln dni. O kolejne 30% rocznie rosną zachorowania na zaburzenia psychiczne”– wyjaśnia dr Elżbieta Bonder, współzałożycielka pierwszego w Polsce Specjalistycznego Centrum Terapii Leczenie Stacjonarne, działającego w ramach Gedeon Medica.
Badania rynkowe spółki potwierdzają, że polska służba zdrowia cierpi na brak miejsc szpitalnych dla pacjentów z problemami psychicznymi. Stąd plan rozszerzenia praktyki, który przewiduje otwarcie 20 przychodni i 3 całodobowych ośrodków terapeutycznych do 2022 roku oraz uruchomienie szeregu narzędzi pomocnych w walce ze stresem – szkoleń z konsultacjami on-line i aplikacji na urządzenia mobilne, pomagającej w utrzymaniu efektów leczenia.
W samym tylko roku 2014 straty krajowej gospodarki, spowodowane absencją pracowników dotkniętych stresem, wyniosły 2,6 mld zł – donoszą dane z konferencji „Diagnoza wypalenia zawodowego Polaków”. Kolejne lata przyniosą pogłębienie się problemów i zwiększenie strat finansowych.
„Psychiatria jest wciąż niedofinansowana. W Polsce średnie wydatki na finansowania świadczeń stanowią jedynie 3,4 proc. budżetu przeznaczonego na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Polakom potrzebne są szpitale, które będą w stanie zapewnić pomoc szybko, w niewygórowanej cenie, bez oczekiwania w kolejkach, działające całodobowo i oferujące liczne dostępne współcześnie metody terapii. Polakom potrzebna jest także aktywna profilaktyka chorób psychosomatycznych i zaburzeń psychicznych – bo lepiej, zdrowiej i taniej jest stosować profilaktykę niż terapię”– dodaje dr Bonder.
W odpowiedzi na powyższe potrzeby powstał projekt, który uzupełni niedobory rynku medycznego poprzez organizowanie prywatnej opieki zdrowotnej. Gedeon Medica zakłada otwarcie sieci przychodni, szpitali z całodobową opieką i ambulatoriów, oraz kontynuowanie kompleksowych badań psychiatrycznych i internistycznych wykorzystywanych w procesie leczenia.
„Zainteresowanie ofertą jest duże. Przewidywany jest zwrot z inwestycji w ciągu 3 – 5 lat. Otwarcie kliniki w Zalesiu Dolnym jest kolejnym krokiem w stronę stworzenia sieci prywatnych ośrodków psychiatrycznych” – podkreśla Bonder. – „Zyski z prowadzonych dotychczas placówek medycznych inwestowane będą w rozwój sieci szpitali i kolejnych przychodni lekarskich, które pomogą zaspokoić rosnące potrzeby rynku na szybką i łatwo dostępną pomoc psychiatryczną”.
Pierwsze Specjalistyczne Centrum Terapii w Zalesiu Dolnym, zapewniające całodobowypobyt dla 14 pacjentów oraz opiekę dzienną dla kolejnych 10 osób, rozpoczęło działalność na początku kwietnia 2018 r. W ciągu najbliższych pięciu miesięcy spodziewany jest dwukrotny wzrost zapełnienia miejsc. W ciągu najbliższych czterech miesięcy działalność rozpocznie następna przychodnia, mieszcząca się na warszawskim Wilanowie.