Sposób na czerniaka? Wysłać go w kosmos

Projekt ARES – Astrobiology and Radiation Experiments in Stratosphere – pomysł Studenckiego Koła Naukowego Biologii Komórki Nowotworowej, działającego przy Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu wygrał III edycję konkursu 3Mind, mającego na celu promocję polskiej nauki i współpracy między światem biznesu a uczelniami. Na czym polega? Na wysłaniu ludzkich komórek w kosmos.

Założeniem projektu jest wysłanie balonem stratosferycznym na wysokość ok. 30 km nad powierzchnię Ziemi wrażliwych na radiację ludzkich komórek skóry – prawidłowych keratynocytów oraz czerniaka. W ten sposób próbki dostaną się do stratosfery, gdzie warunki środowiskowe są tożsame do tych panujących obecnie na powierzchni Marsa. Umożliwia to sprawdzenie wpływu warunków subkosmicznych (przede wszystkim wysokich dawek radiacji) na funkcjonowanie komórek człowieka. W ramach badań zostanie podjęta próba opracowania biologicznego sensora radiacji w oparciu o komórki skóry oraz sprawdzenia wpływu wybranych substancji pochodzenia naturalnego w zakresie ich wykorzystania w farmakologicznej ochronie przed groźnymi dla komórek zmianami powodowanymi działaniem promieniowania elektromagnetycznego. Zwycięzki zespół otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł na rozwój koła naukowego, a każdy z finalistów zaproszony zostanie do rekrutacji na stanowiska w dziale badań i rozwoju.

Gala Finałowa 3Mind, to nie tylko rozstrzygnięcie trwającego od kwietnia konkursu, ale również wyjątkowa okazja do tego aby dowiedzieć się o najbardziej innowacyjnych projektach młodych naukowców oraz porozmawiać o współpracy na przestrzeni biznes-nauka. Niezwykle istotnym elementem wydarzenia jest dyskusja panelowa „How to create Your impact? Czyli jak tworzyć nową rzeczywistość”.