Bioton za 4 lata wprowadzi analogi insulin do sprzedaży

Jubo Liu*, przewodniczący Rady Nadzorczej Bioton S.A. specjalnie dla ISBzdrowie

Czy nie uważa Pan, że Bioton za późno rozpoczyna prace nad własnymi analogami insulin, czy rynek nie został już podzielony?

Przede wszystkim uważam, że jeśli chodzi o rekombinowaną insulinę ludzką to wciąż jest potencjał rozwoju tego rynku i oczywiście robimy wszystko, by to Bioton zwiększał w nim swój udział. Chcemy by była ona sprzedawana globalnie, mówiąc inaczej – będziemy poszerzać rynki zbytu. Pamiętajmy też, że insulina rekombinowana jest co najmniej 3 razy tańsza niż analogi, co ma ogromne znaczenie chociażby dla rządów decydujących o refundacji leków dla cukrzyków. Rynki w poszczególnych krajach bardzo się między sobą różnią, np. Stany Zjednoczone czy zachodnia Europa jest w stanie refundować te drogie analogi, ale już w krajach rozwijających się RHI w dalszym ciągu będzie stanowić istotną część rynku.
Pamiętajmy też, że poszczególne insuliny różnią się między sobą, bo i cukrzyca ma różny przebieg u poszczególnych chorych. Naszym zadaniem, jako producentów leków jest dostarczenie możliwie szerokiej gamy produktów, tak by każdy pacjent i jego lekarz mogli wybrać tę najlepszą – dopasowaną do potrzeb pacjenta.
Reasumując – uważam, że Bioton ma wciąż szansę mocniejszego zaistnienia na rynku insuliny ludzkiej. Tu wciąż jest miejsce dla Bioton na rozwój i zdobycie pozycji na świecie.

Czym analogi insulin, które opracowuje i będzie sprzedawać za ok. 4 lata Bioton będą różniły się od tych już dostępnych na rynku? Czy będą tańsze dla polskich pacjentów? Czy spółka zamierza ubiegać się o ich refundację?

Już z faktu, że będą produkowane na miejscu w Polsce powinna wynikać ich korzystniejsza cena dla pacjenta. Zakładamy, iż pojawienie się na rynku naszych analogów istotnie obniży ceny dla polskich pacjentów. To, że będziemy starali się o ich refundację jest także oczywiste i jestem przekonany, że polski rząd będzie zainteresowany zakupem leków po tej niższej cenie. W planach Biotonu jest produkcja dwóch analogów długodziałających oraz jednego krótkodziałającego. Dziś produkują je zaledwie trzy firmy (Novo Nordisk, Sanofi, Eli Lilly – przyp. red.).

Koszty leczenia cukrzycy rosną, i to na całym świecie, bo rośnie liczba chorych, w jaki sposób spółka zamierza wziąć udział w tym „wyścigu”? Czy plany spółki obejmują np. produkcję inkretyn?

Przypominam, że Bioton był jedną z kilku firm na świecie, która zajęła się produkcją insuliny. Oczywiście, z różnych przyczyn, przez 10 lat znalazła się trochę z tyłu i wypadła z tego głównego rynku i teraz chodzi o to żeby do niego wrócić. Dziś globalny rynek insuliny jest wart 40 mld USD, Bioton ma w tym niewielki udział (ok. 1 proc. – przyp. red.), ale zamierzamy systematycznie go poszerzać. Rosnąca liczba chorych oznacza również i to, iż potencjał tego rynku jest ogromny. Naszym priorytetem są zatem w tej chwili insulina ludzka oraz analogi, co już jest dużym wyzwaniem dla spółki.

Coraz częściej mówi się o innowacyjnych sposobach leczenia cukrzycy – szczepionkach, komórkach macierzystych – która Pana zdaniem z tych metod ma największe szanse na masowe rozpowszechnienie? Czy są to kierunki interesujące dla Biotonu? Którą z tych metod spółka byłaby z stanie wdrożyć?

To bardzo interesujące badania, przyglądamy się im, ale nie sądzę, by w ciągu najbliższych 10 lat pojawiła się terapia, która zastąpi insulinoterapię. Jestem przekonany, że insulina jeszcze na długo pozostanie podstawą leczenia cukrzycy. Dlatego skupiamy się na rozwoju właśnie tego segmentu.

 

*Jubo Liu, jest założycielem spółki Cogenes Biotechnology Incorporation (specjalizującej się w działalności badawczo-rozwojowej, działalności w zakresie wytwarzania i wprowadzania do obrotu produktów do diagnostyki in vitro) i od sierpnia 2011 r. jej prezesem, jak również założycielem spółek NovoTek Pharmaceuticals Limited (Hongkong) i Beijing NovoTek Medicinal Technology Development Co. Ltd (Pekin) (międzynarodowej platformy służącej wprowadzaniu do obrotu produktów ochrony zdrowia w Chinach i za granicą. Od kwietnia 2008 r. do lipca 2009 r. był głównym przedstawicielem w Chinach spółki Immtech Pharmaceuticals Inc. (Nowy Jork, Stany Zjednoczone Ameryki) (zajmującej się tworzeniem infrastruktury i planów inwestycyjnych w Chinach).
Od listopada 2007 r. do kwietnia 2008 r. pełnił funkcję osoby do kontaktu w zakresie badań klinicznych (Clinical Trial Liaison) w amerykańskiej spółce Pharmaceuticals Inc. (Nowy Jork, Stany Zjednoczone Ameryki) (prowadzącej działalność w zakresie badań klinicznych na świecie w Chinach). Od października 2006 r. do listopada 2007 r. był naukowcem w spółce Boston Vertex Pharmaceuticals Inc. (działalność w zakresie opracowywania składu i sposobu podawania produktów leczniczych).
Był współzałożycielem JCS Biopolytech Incorporation (działalność w zakresie badań i rozwoju oraz wprowadzania do obrotu zmodyfikowanych biopolimerów wykorzystywanych w podawaniu produktów leczniczych i nanotechnologii) i od lipca 2005 r. do stycznia 2007 r. sprawował funkcję dyrektora ds. rozwoju biznesu w tej spółce. Od sierpnia 1997 r. do lutego 2001 r. pełnił rolę dyrektora ds. wprowadzaniu do obrotu i spraw rejestracyjnych Beijing Huayuanlong Medicinal Technology Development Co. Ltd., Pekin, Chiny. Jubo Liu uzyskał tytuł licencjata (bachelor’s degree) farmacji na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Farmaceutycznego w Shenyang (od września 1992 r. do lipca 1997 r.) oraz doktora nauk farmaceutycznych (Ph.D.) na Wydziale Nauk Farmaceutycznych Uniwersytetu w Toronto (od września 2002 r. do października 2006 r.) Jest autorem i współautorem kilku publikacji dotyczących zagadnień medycznych i biologicznych.