Cieszyński: lekarze dostaną dofinansowanie na zakup komputerów i oprogramowania do e-recept

SEG 2025

„Razem z Ministerstwem Pracy przygotowaliśmy nowelizację ustawy, której głównym założeniem będzie wsparcie placówek POZ w informatyzacji” – zapowiada Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia. Resort liczy, że dzięki wsparciu projekt e-recepty ruszy pełną parą.

Jak tłumaczył wiceminister projekt jest skierowany do placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), bo one zgłaszały największe problemy z wyposażeniem stanowisk komputerowych. Według wyliczeń MZ brakuje ich około 13 tys., na dofinansowanie przeznaczono 50 mln zł, co oznacza, że średnio dopłata wyniesie ok. 3800 zł.
„Zamierzamy płacić za efekty, ale aby skorzystać z dofinansowania wystarczy, że lekarz zadeklaruje iż będzie wystawiał tylko e-recepty. Oceniam, że dofinansowanie pokryje 60 proc. wydatków na informatyzację gabinetu” – wyjaśniał Cieszyński.

Od uruchomienia w maju br. w Siedlcach i Skierniewicach pilotażu elektronicznych recept do 10 sierpnia wystawiono ich ponad 9350. W pilotażu – do tej pory- bierze udział 60 aptek i 40 lekarzy.
„Rekordzistka, lekarka ze Skierniewic wystawiła ok. 1900 recept. Ponad 50 proc. e-recept wystawiono pacjentom w wieku powyżej 60 lat, a najstarszy pacjent miał 98 lat, natomiast średnia wieku lekarzy, którzy korzystają z tego rozwiązania w ramach pilotażu wynosi 49 lat” – wyliczał wiceminister.

Jak dodawał I faza pilotażu, którą nazwał techniczną, będzie trwała do września. W tym czasie ma zostać przetestowane oprogramowanie i zidentyfikowane problemy techniczne. Przełom września i października ma być początkiem II etapu, organizacyjnego. „Jesteśmy gotowi by rozszerzać pilotaż na kolejne lokalizacje: Krynicę-Zdrój, Polanicę-Zdrój, Chełm, Pleszew. Oznacza to, że do końca roku w pilotażowym programie e-recepty weźmie udział ponad 100 aptek. Liczę, że program przyśpieszy na przełomie września i października” – mówił wiceszef resortu zdrowia.

Przypomnijmy, że od przyszłego roku w każdej aptece będzie można zrealizować receptę „e”, a za dwa lata, czyli w 2020 roku, w każdym gabinecie lekarskim będzie można ją dostać – przynajmniej tak zakłada ustawa o informatyzacji w ochronie zdrowia.

Kapitał na Zdrowie