Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” jest polskim partnerem w nowym projekcie finansowanym przez Komisję Europejską (Horyzont 2020)- ID-EPTRI (European Paediatric Translational Research Infrastructure). Celem projektu jest budowa infrastruktury pozwalającej na prowadzenie badań od wczesnych faz aż po opracowywanie postaci leku odpowiedniej dla dzieci. Ma ona obejmować badania z zakresu nauk podstawowych (przedklinicznych) koncentrujące się na wyzwaniach wynikających ze specyfiki tej grupy.
Ponadto projekt przewiduje aktywizację, przygotowanie merytoryczne i dalsze wsparcie dla badaczy prowadzących badania nad nowymi substancjami leczniczymi zarówno w aspektach praktycznych takich jak fizjologia wieku rozwojowego czy opracowanie form pediatrycznych, a także w zakresie etyki prowadzonych badań.
Projekt ma też na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat kluczowego znaczenia wczesnych etapów w powodzeniu badań klinicznych poprzez włączenie pacjentów i ich rodzin. Platforma edukacyjna pozwoli na zwiększenie liczby badań prowadzonych z inicjatywy ośrodków akademickich czy instytutów badawczych. Zawierać będzie opracowania dla 10 kluczowych problemów, z którymi muszą zmierzyć się naukowcy.
Projekt ten jest koordynowany przez CVBF-TEDDY (Consorzio per ValutazioniBiologiche e Farmacologiche, Włochy), organizację o bogatym doświadczeniu w zakresie badań nad lekami stosowanymi u dzieci. Uczestniczą w nim przedstawiciele ośrodków badawczych, klinicznych oraz akademickich z 26 krajów, także spoza Unii Europejskiej. Ma na celu stworzenie zaplecza dla rozwoju badań przedklinicznych nad przyszłymi produktami leczniczymi. Stworzona w ten sposób międzynarodowa sieć pozwoli na przyśpieszenie rozwoju leków przeznaczonych dla dzieci.
I choć dzieci stanowią one jedynie 20 proc. populacji europejskiej z punktu widzenia medycyny i farmakologii stanowią szczególne wyzwanie z powodu niespotykanych u dorosłych różnic fizjologicznych w obrębie jednej populacji. Nawet 50 proc. leków stosowanych w tej grupie nie ma pozwolenia na stosowanie z powodu braku danych dotyczących dawkowania u dzieci. Wiele leków nie ma też formy podania dostosowanej dla poszczególnych grup wiekowych. Stwarza to sytuację szczególnego narażenia na wystąpienie działań niepożądanych lub leki mogą być nie skuteczne. Jedynym sposobem na poprawę obecnej sytuacji są badania kliniczne projektowane z uwzględnieniem potrzeb tej szczególnej populacji.