Szpitale powiatowe grożą wypowiedzeniem kontraktów

SEG 2025

Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych podjął wspólnie ze Związkiem Powiatów Polskich stanowisko w sprawie poprawy warunków funkcjonowania szpitali powiatowych. Domagają się zwiększenia wyceny świadczeń o 15 proc., odroczenia wejścia w życie norm zatrudnienia pielęgniarek (bo już dziś brakuje personelu) i zmiany formy kształcenia podyplomowego lekarzy – w bardzo rzadkich przypadkach szkolenie specjalistyczne może się odbywać w szpitalu powiatowym, a to właśnie rezydenci często „łatają” szpitalne grafiki.

Organizacje twierdzą, że sytuacja finansowa i kadrowa szpitali powiatowych (a stanowią one 60 proc. wszystkich szpitali w Polsce) stale się pogarsza. To efekt m.in wprowadzenia sieci szpitali, a co za tym idzie – ryczałtowego finansowania tych placówek, które nie uwzględnia m.in. nadwykonań czy rosnącej liczby pacjentów. A także rosnących żądań płacowych, którym te małe placówki nie są w stanie sprostać, a to powoduje odpływ kadr.

W związku z tym Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych oświadcza, że w razie braku spełnienia oczekiwań, szpitale powiatowe nie przyjmą kolejnych propozycji finansowania świadczeń, w tym umów dotyczących sieci szpitali i podejmą czynności w celu rozwiązania umów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Kapitał na Zdrowie