Leki biopodobne Polpharmy wejdą na rynek już za dwa lata

Dwa leki stosowane w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej oka oraz u chorych ze stwardnieniem rozsianym mają być dostępne dla chorych już w 2020 roku. Jak informuje ISBzdrowie Dorota Szykuła, Medical Affairs Manager Polpharma Biologics pierwszy produkt biotechnologiczny (na AMD) zostanie zgłoszony do rejestracji w USA w pierwszym kwartale 2019 roku. Na rynek amerykański produkt ma być wdrożony w 2020 r., a na rynek europejski – rok później.

Przypomnijmy, że w grudniu 2012 r. w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym firma otworzyła największe centrum badań i rozwoju w Polsce, by móc powadzić prace nad lekami biopodobnymi. Centrum Polpharmy o powierzchni 2600 m2 obejmuje laboratoria rozwojowe oraz instalacje do produkcji leków biologicznych w standardzie GMP (Good Manufacturing Practice – Dobra Praktyka Wytwarzania). Zatrudnia już 42 wysokiej klasy specjalistów.

Leki biologiczne zawierają substancje wytwarzane przez organizmy żywe (np. komórki bakterii, drożdży). Są stosowane w leczeniu nowotworów i schorzeń o podłożu immunologicznym. Niestety są drogie – ich cena jest nawet 25 razy wyższa niż w przypadku leków chemicznych.
„Leki biologiczne to niewątpliwie przyszłość medycyny i dziedzina, która będzie bardzo dynamicznie się rozwijać. Zdecydowaliśmy, że prace nad lekami biologicznymi rozpoczniemy od leków biopodobnych. Pracujemy już nad trzema produktami tego typu. W ten sposób – dzięki niższej cenie – będziemy mogli zaoferować dostęp do nowoczesnej terapii większej liczbie pacjentów” – tłumaczył podczas otwarcia gdańskiego ośrodka Jerzy Starak, Przewodniczący Rady Nadzorczej.

Grupa Polpharma jest największym polskim producentem leków. Należy do grona 20 największych firm generycznych na świecie. Zatrudnia ponad 7 tys. osób w Polsce i na świecie. Ma zakłady produkcyjne w Polsce, Rosji i Kazachstanie. Portfolio grupy obejmuje około 600 produktów.