63 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z informacjami na temat trądziku różowatego, a 50 proc. nie wie, że tę chorobę można leczyć. Nic dziwnego, że aż 71 proc. z nas unikałaby kontaktu z osobą chorą, szczególnie w zaostrzonej fazie choroby – wynika z badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown w czerwcu br.
„Pacjenci tak się wstydzą, że prośby o umówienie wizyty wieczorem, kiedy jest już ciemno nie są wcale rzadkie” – potwierdza prof. Lidia Rudnicka, prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby jest zaczerwieniona twarz, grudki, krostki. To powoduje, że pacjenci nie chcą się pokazywać, wycofują się z życia.
Aby zmienić ten stan rzeczy rusza właśnie kampania społeczna „Róż się do lekarza”, która ma rozpowszechnić wiedzę o trądziku różowatym, a także zachęcić do zgłaszania się do dermatologa przy pierwszych objawach. Jak mówiła bowiem specjalistka wielu chorych lekceważy pierwsze objawy, bądź stosuje leczenie na własną rękę (kremami, maściami dostępnymi bez recepty), zamiast zgłosić się do lekarza.
„Owszem w pierwszej fazie rumień może czasowo znikać, ale to nie oznacza, że znika choroba. Ona cały czas się rozwija i nie leczona może prowadzić do groźnych powikłań np. okulistycznych” – tłumaczyła prof. Rudnicka.
Trądzik różowaty to przewlekła choroba widoczna na twarzy, rozwijająca się na podłożu zaburzeń naczyniowych i łojotoku. Częstość występowania tej dolegliwości wynosi 10-15% populacji, częściej chorują kobiety, natomiast cięższe postacie występują u mężczyzn. Trądzik różowaty rozpoczyna się około 30. roku życia, a największe nasilenie przypada na 40.- 60. rok życia.
Wyróżnia się kilka okresów choroby.
1. Rumieniowy – początkowo przemijający, polega na występowaniu okresowego rumienia skóry twarzy z uczuciem pieczenia,palenia, napięcia skóry; z czasem przechodzi w utrwalony z obecnością rumienia skóry twarzy oraz licznych rozszerzeń naczyń, tzw. teleangiektazji.
2. Grudkowo-krostkowy – zmiany o charakterze wykwitów rumieniowo-grudkowo-krostkowych, z delikatnym złuszczaniem, cechą odróżniającą od trądziku pospolitego jest brak zaskórników.
3. Zmiany przerostowe, naciekowe – prawie wyłącznie u mężczyzn, 40.-60. rok życia, występują zapalne guzki i blaszki z tendencją do zlewania się oraz ze skłonnością do przerostu i włóknienia gruczołów łojowych. W ciężkich przypadkach może dochodzić do powikłań ocznych: zapalenia spojówek, brzegów powiek lub nawet rogówki i tęczówki – mówi się wtedy o odrębnej postaci – trądziku różowatym ocznym.