Pilotaż wystartuje najpierw na Dolnym Śląsku i w woj. świętokrzyskim, a następnie dołączą kolejne województwa – poinformował PAP Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Z kolei wiceminister Sławomir Gadomski, który uczestniczył dzisiaj (10 września) w Warsztatach Dialogu Społecznego „Poprawa opieki nad pacjentem onkologicznym – pacjentocentryczne mierniki w opiece onkologicznej”, zorganizowanych przez Fundację My Pacjenci w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie stwierdził, że być może resort zdrowia weźmie pod uwagę sugestię zespołu ministra zdrowia ds. opracowania projektu koncepcji organizacji i funkcjonowania Narodowego Instytutu Onkologii, żeby tymi pierwszymi dwoma województwami były dolnośląskie i świętokrzyskie – podał „Puls Medycyny”.
Sieć onkologiczna ma zintegrować leczenie onkologiczne na poziomie krajowym, bo – jak podkreśla resort zdrowia – pakiet onkologiczny, choć zwiększył liczbę świadczeń, to jednocześnie rozproszył je na wiele ośrodków.
Pilotaż ma potrwać do końca I kwartału 2020 r., zaś po pierwszym kwartale 2019 r. dołączą do pilotażu kolejne dwa województwa. „Rekomendacja zespołu jest taka, aby następowała decentralizacja chemio- i radioterapii, aby pacjent nie musiał udawać się do ośrodków o najwyższym stopniu referencyjności, ale mógł udać się do ośrodków najbliżej miejsca zamieszkania” – tłumaczył Gadomski.
Jak podkreślił, obecnie 80 proc. pacjentów leczy się w 100 największych ośrodkach, ale brakuje w nich standaryzacji opieki, koordynacji, mierników i kontroli, a także wytycznych. Z kolei chirurgia onkologiczna, w ramach której dziś działa 2,7 tys. ośrodków powinna zostać możliwie scentralizowana, aby korzystać z know how tych ośrodków, które mają największe doświadczenie w tym zakresie – przekonywał S. Gadomski.
„Niezależnie od pilotażu rozpoczną się prace nad ustawą, która powinna być gotowa w połowie przyszłego roku” – poinformował Gadomski.