Głównym celem ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych jest umożliwienie wystawienia, na podstawie dokumentacji medycznej sporządzonej przez lekarza, zwolnienia chorobowego przez osoby wykonujące zawód medyczny, czyli m.in. asystentów medycznych, pielęgniarek, ratowników.
Jak czytamy w uzasadnieniu „wprowadzenie takiego rozwiązania ma przyczynić się do optymalizacji pracy lekarzy, którzy dzięki wprowadzonej nowelizacji będą mogli więcej czasu poświęcić pacjentom”.
Ustawa przewiduje, że do wystawienia zwolnienia przez pracownika medycznego potrzebne będzie osobne upoważnienie lekarza, który ma utworzony profil informacyjny.
Zgodnie z ustawą, Rejestr Asystentów Medycznych będzie obejmował upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich oraz zawierał dane wystawiających zaświadczenia, a także osób upoważnionych, daty obowiązywania upoważnień itp. Upoważnienie będzie można wydać na nie dłużej niż 12 miesięcy.
W ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych rozszerzono zakres działania Narodowego Funduszu Zdrowia. Ustawa zakłada, że do zakresu działania NFZ należeć będzie również finansowanie informatyzacji świadczeń opieki zdrowotnej oraz szkoleń w tym zakresie. Ustawa przewiduje w art. 4 ust. 3, że minister właściwy do spraw zdrowia może dofinansować w 2018 r., w formie dotacji celowej, do kwoty 50 mln zł przekazywanej do Narodowego Funduszu Zdrowia, zakup urządzeń informatycznych i oprogramowania oraz koszty niezbędnego szkolenia świadczeniodawcy.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.