Projekt pilotażu kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca trafił do konsultacji

Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia ws. pilotażu kompleksowej opieki nad pacjentami z niewydolnością serca (KONS). Wydatki Narodowego Funduszu Zdrowia związane z leczeniem niewydolności wynoszą 900 mln zł (dane z 2016 r.), z czego koszty hospitalizacji stanowią blisko 90%. Pilotaż ma potrwać 2 lata, a w jego ramach opieką zostanie objętych ok. 5 tys. pacjentów rocznie.

Celem głównym programu pilotażowego jest ocena efektywności organizacyjnej i klinicznej modelu kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcami z niewydolnością serca. A celami szczegółowymi są: wczesne wykrywanie niewydolności serca i określenie jej etiologii; spowolnienie postępu niewydolności serca; optymalne wykorzystanie zasobów dostępnych w leczeniu szpitalnym w opiece nad osobami z niewydolnością serca przez wdrożenie systemu referencyjności w opiece nad osobami z niewydolnością serca; poprawa długości i jakości życia osób z niewydolnością serca oraz ograniczenia liczby zaostrzeń.

W ramach pilotażu ma zostać opracowany model opieki z zakresu POZ, AOS, leczenia szpitalnego, świadczeń wysokospecjalistycznych i rehabilitacji leczniczej. Każdy pacjent zakwalifikowany do KONS będzie miał indywidulany program opieki medycznej – wyznaczone daty wizyt w POZ, konsultacji, w tym szkoleń edukacyjnych oraz konsultacji wspomagających prowadzenie opieki, m. in. psycholog, dietetyk.

Jak czytamy w uzasadnieniu wskaźnik hospitalizacji osób z niewydolnością serca w Polsce należy do najwyższych w Europie i wynosi 547/100 tys. mieszkańców. Pomimo postępów w leczeniu wskaźnik ten nie uległ istotnym zmianom na przestrzeni ostatnich 5 lat – podkreśla resort zdrowia. Wskaźnik ten jest dwukrotnie wyższy niż w krajach OECD i pięciokrotnie wyższy niż w Wielkiej Brytanii.

Z analiz Ministerstwa Zdrowia wynika, że do 2029 r. liczba hospitalizacji z tego powodu wzrośnie o 25,5%. Jak wynika z rejestrów klinicznych, blisko 1/4 osób z ostrą niewydolnością jest ponownie hospitalizowana w ciągu 3 miesięcy od wypisu ze szpitala. Po 6 miesiącach od wypisu osób wymagających ponownej hospitalizacji sięga 50%, a po roku – blisko 70%.
W naszym kraju osoby z NS są młodsze niż w innych krajach europejskich. Przebieg choroby jest u nich cięższy ze względu na częstsze hospitalizacje. Osoby  te są też mniej samodzielne. NS jest częstą przyczyną przedwczesnej umieralności i ma znaczący wpływ na standardową oczekiwaną liczbę lat życia.

Wykaz ośrodków koordynujących w programie pilotażowym:
1) Gdański Uniwersytet Medyczny;
2) Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego;
3) Krakowski Szpital Specjalistyczny im Jana Pawła II;
4) Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu;
5) Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.