Psycholodzy z Uniwersytetu SWPS pracują nad projektem „Med-Stres”, którego celem jest właśnie redukcja stresu w zawodach medycznych. Do testów programu zapraszają lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych. Rejestracja rusza 8 października.
Pracownicy ochrony zdrowia są narażeni na wysoki poziom stresu – aż 70 proc. z nich doświadczyło osobiście lub obserwowało u osób w swoim otoczeniu zawodowym jego negatywne skutki w postaci dolegliwości emocjonalnych i zdrowotnych – informuje Uniwersytet SWPS w przesłanym komunikacie.
Tymczasem, dobre samopoczucie osób wykonujących zawody medyczne jest ważne nie tylko dla nich samych, ich współpracowników oraz rodzin, ale także dla pacjentów. Psycholodzy z Uniwersytetu SWPS opracowali więc projekt „Med-Stres: Internetowy Program Przeciwdziałania Stresowi Zawodowemu wśród Personelu Medycznego”, aby wesprzeć tę grupę zawodową w radzeniu sobie ze stresem w pracy i przeciwdziałać jego negatywnym konsekwencjom, takim jak depresja i wypalenie zawodowe.
„Nasz projekt umożliwi grupie przedstawicieli zawodów medycznych na terenie całej Polski dostęp do opartego na badaniach, dostarczanego przez internet programu szkoleniowo-terapeutycznego, którego celem jest właśnie minimalizowanie negatywnych skutków stresu zawodowego” – tłumaczy psycholog Ewelina Smoktunowicz, kierownik projektu.
Program będzie działał na specjalnej platformie internetowej i będzie dostępny wyłącznie online. Korzystać z niego można będzie z dowolnego miejsca i o dowolnej porze dnia. Dostęp do programu Med-Stres jest bezpłatny. Aby do niego dołączyć, wystarczy zarejestrować się na stronie medstres.pl.
Projekt koordynowany jest przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy. Jego finansowanie zapewnia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.