Z „wypoczynkowych” zwolnień lekarskich korzysta co trzeci europejski pracownik (29,6 proc.), a co dziesiąty pracownik przynajmniej raz w tygodniu rozważa rzucenie pracy (13 proc.). Bardziej przychylni zwolnieniom lekarskim, których nie uzasadnia stan zdrowia, są pracownicy odczuwający zagrożenie lub brak komfortu psychicznego w miejscu zatrudnienia – wynika z badań firmy ADP.
Spośród osób, które korzystają ze zwolnień lekarskich, aż 86 proc. uważa, że można wziąć je dwa lub więcej razy w roku.
„W Polsce, jak podaje ZUS, od 2014 roku liczba zwolnień lekarskich wzrosła z 18,8 mln
w 2014 roku do 21,4 mln w roku 2017. W przypadku sporej części pracowników zwolnienie lekarskie jest wynikiem długotrwałego stresu i przemęczenia. Stres i przemęczenie są również źródłem mniejszego zaangażowania i utraty radości z pracy. Wówczas 'wypoczynkowe’ zwolnienia lekarskie dają przestrzeń do poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia czy odbycia serii rozmów rekrutacyjnych. Warto trzymać rękę na pulsie i reagować zawczasu zapewniając pracownikom odpowiednie warunki do rozwoju” – podkreśla Anna Barbachowska, Country HR Biznes Partner, ADP Polska.
Z badań ADP wynika, że europejscy pracownicy często rozważają odejście z obecnego miejsca zatrudnienia. Ponad połowa (28 proc.) europejskich pracowników myśli o rzuceniu pracy co najmniej raz na kilka miesięcy, a więcej niż co dziesiąty (13 proc.) rozważa taki ruch raz w tygodniu, a nawet częściej.
Badanie People Unboxed, przeprowadzono na zlecenie firmy ADP, to internetowe badanie ilościowe na grupie 2518 pracowników w 5 różnych krajach Europy. Próba stanowiła reprezentatywną grupę pracowników wybranych według kryterium wieku, płci, rodzaju i wymiaru zatrudnienia, przedziałów wynagrodzenia i stażu pracy.
ADP Polska jest największą na polskim rynku firmą oferującą profesjonalne usługi w obszarze kadr i płac, będąc jednocześnie częścią światowego lidera w tym zakresie – ADP®. Spółka jest obecna na polskim rynku od ponad 19 lat. Świadczy kompleksowe usługi kadrowo-płacowe.