Neurolodzy: pilotaż trombektomii mechanicznej ograniczył dostęp do tej metody

SEG 2025

„Wprowadzając pilotaż trombektomii mechanicznej minister zdrowia odebrał chorym szansę na skorzystanie z tej metody” – mówi wprost prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (PTN), kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku, Gdański Uniwersytety Medyczny.

W tej chwili tylko 7 ośrodków w całej Polsce bierze udział w programie pilotażowym, gdzie wykorzystuje się tę metodę w leczeniu udarów mózgu. Tymczasem, aby zapewnić pacjentom w całej Polsce możliwość skorzystania z tej metody, powinna być wykonywana przez minimum 24 ośrodki. „I przez tyle była wykonywana przed wprowadzeniem pilotażu. Niestety jego wprowadzenie ograniczyło tę liczbę. Zapewnienie pacjentom dostępu do większej niż przewiduje pilot ilości ośrodków jest tym ważniejsze, że w przypadku udaru mózgu czas dotarcia do szpitala ma kluczowe znaczenie dla możliwości zastosowania trombektomii mechanicznej, a w efekcie dla powodzenia leczenia” – dodawał prof. dr hab. n. med. Konrad Rejdak, prezes – elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

„Aby móc skorzystać z trombektomii mechanicznej pacjent musi trafić do szpitala w ciągu 6 godzin od wystąpienia udaru. Dlatego tak ważne jest, aby zabiegi były wykonywane na terenie całego kraju, a nie tylko w 7 ośrodkach. Placówek mających doświadczenie w wykonywaniu zabiegów mamy więcej i należy jak najszybciej włączyć je do projektu. Od tego zależy życie pacjentów” – uzupełniał prof. Sławek.

Zdaniem ekspertów pilotaż sprawił, że z trombektomii mechanicznej nie mogą skorzystać m.in. pacjenci z Polski zachodniej, woj. warmińsko-mazurskiego. Na pytanie dlatego teraz podnoszą ten problem skoro Towarzystwo Neurologiczne konsultowało kształt ministerialnego rozporządzenia w sprawie pilota, ba – prof. dr hab. Danuta Ryglewicz, krajowy konsultant w dziedzinie neurologii, razem z ministrem Szumowskim inaugurowała jego rozpoczęcie (więcej: http://www.isbzdrowie.pl/2018/10/siedem-szpitali-w-pierwszej-fazie-pilotazu-trombektomii-mechanicznej/) ISBzdrowie usłyszało:
„To że na konferencji ministra byli obecni przedstawiciele PTN wynikało tylko z tego, że właściwie ministra do tego zmusiliśmy. Nie ma tak naprawdę dialogu, bo za ten trudno uznać moją 40 minutową rozmowę z ministrem Szumowskim” – odpowiedział prof. Sławek.

O pilotażu pisaliśmy także tutaj: http://www.isbzdrowie.pl/2018/04/leczyc-udary-w-sieci/

Kapitał na Zdrowie