Pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna w asyście robota da Vinci

sala operacyjna, operatorzy stoją tyłem patrzą w monitor nadzorując pracę robota chirurgicznego

W Szpitalu Medicover odbyła się pierwsza w Polsce operacja kardiochirurgiczna w asyście robota daVinci. Wielogodzinna operacja zastawki mitralnej została wykonana przez prof. Randolpha Chitwooda Jr MD, wybitnego amerykańskiego kardiochirurga, który operował wraz z zespołem lekarzy szpitala. Pacjent, 47 -latek, cierpiał na ciężką niedomykalność zastawki. Zabieg wykonano w ramach kontraktu z NFZ.

Operacje robototyczne to minimalna inwazyjność, mniejsza ilość przetoczeń, szybsza rekonwalescencja, lepszy efekt kliniczny w postaci zerowego lub minimalnego przecieku przez zastawkę mitralną.

„Przeprowadzamy ponad 300 operacji kardiochirurgicznych rocznie, co stawia nas w czołówce. Teraz dzięki robotowi będziemy mogli zaoferować zabiegi dla chorych z najtrudniejszymi przypadkami z całego obszaru kardiologii. Warto również podkreślić, że jako jedyni w Polsce wykonujemy zabiegi naprawy zastawki mitralnej bez podłączania krążenia pozaustrojowego. To zasługa nowatorskiego systemu NEOCHORD. Oddział Kardiochirurgii prowadzi szkolenia z jego obsługi dla lekarzy z całego świata. Dr n. med. Krzysztof Wróbel, który wprowadził tę metodę, prezentował ją na całym świecie” – komentuje Marcin Łukasiewicz, dyrektor Obszaru Szpitali Medicover.

„Przeprowadzona operacja, jest przełomowym wydarzeniem w polskiej medycynie i doskonale wpisuje się w przyjętą przez nas strategię, czyli ugruntowanie pozycji jednego z najbardziej innowacyjnych ośrodków medycznych w kraju. Jako jedna z trzech placówek w Polsce posiadamy system robotyczny – da Vinci, przy czym nasz model jest najnowszą jego wersją. W Szpitalu Medicover w jego asyście operacje wykonują eksperci z wieloletnią praktyką w wykorzystywaniu tego urządzenia. Stąd zaproszenie prof. Chitwooda, który dzielił się swoim doświadczeniem i wiedzą z zespołem kardiochirurgów z naszego szpitala. Wcześniej robot da Vinci był już wykorzystywany w Szpitalu Medicover w obszarze urologii. W jego asyście operuje u nas dr Paweł Salwa, który tą metodą wykonał przeszło 900 operacji raka prostaty. Wcześniej w niemieckim Gronau, obecnie w naszym szpitalu”– dodaje Anna Nipanicz-Szałkowska, dyrektor Szpitala Medicover.

Jak zapowiada Arkadiusz Krakowiecki, dyrektor medyczny szpitala, kolejnym krokiem będą operacje ginekologiczne z użyciem robota. „Zamierzamy wprowadzić leczenie endometriozy, dlatego zamierzamy kupić laparoskopię 3D” – mówi w rozmowie z ISBzdrowie.

Kapitał na Zdrowie