Samorząd lekarski apeluje o pozostawienie możliwości wystawiania zwolnień także w postaci papierowej

„Naczelna Rada Lekarska apeluje o pilne podjęcie działań legislacyjnych zmierzających do uchylenia obowiązku wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby wyłącznie w formie elektronicznej i pozostawienie możliwości wystawiania zaświadczeń także w postaci papierowej” – czytamy w stanowisku samorządu.

„Wprowadzenie obowiązku posługiwania się wyłącznie elektroniczną wersją zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy spowoduje szereg utrudnień zarówno dla lekarzy, jak i przede wszystkim dla pacjentów, którzy po 1 grudnia 2018 r. mogą mieć ograniczoną możliwość uzyskania takiego zaświadczenia. Informatyzacja czynności, których lekarz w ogóle nie powinien wykonywać, takich jak ustalenie czy pacjent jest ubezpieczony, gdzie i w ilu miejscach pracuje, czy życzy sobie wydruku, to – podobnie jak ustalenie poziomu refundacji leku – czynności, które skracają czas, jaki lekarz może poświęcić pacjentowi. W sytuacji niedoboru kadry medycznej oraz intensywnego starzenia się społeczeństwa każda procedura, która odrywa lekarza od jego rzeczywistej pracy (leczenia pacjentów), winna być ponownie rozważona pod kątem elementarnej efektywności dla procesu leczenia pacjentów, a nie korzyści dla ZUS, NFZ czy innych instytucji” – czytamy dalej.

NRL przypomina także, że lekarz musi ponieść wydatki na zakup urządzeń niezbędnych do wystawiania zaświadczeń w postaci elektronicznej oraz że występują trudności
w korzystaniu z elektronicznego systemu, szczególnie przez lekarzy w wieku emerytalnym (lekarz-rekordzista wystawiał e-zwolnienie przez 3 godziny). „Spowoduje to odczuwalne dla pacjentów zmniejszenie liczby lekarzy wystawiających zaświadczenia. W dodatku na wielu obszarach kraju brak jest dostępu do sieci teleinformatycznej, co uniemożliwia wystawianie e-zwolnień w czasie wizyt w domu pacjenta” – czytamy.

Co prawda ministerstwo zdrowia zadeklarowało, że dofinansuje zakup komputerów dla lekarzy, ale samorząd podkreśla że z tej pomocy będą mogli skorzystać jedynie nieliczni: „Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w zarządzeniu nr 115/2018/DEF z dnia 6 listopada 2018 r. przyznaje prawo do dotacji tylko świadczeniodawcom realizującym umowę z NFZ w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze, którzy nie realizują świadczeń w ramach POZ, nie mogą liczyć na pomoc finansową państwa na wprowadzenie narzędzi informatycznych”.

Dostrzegając powyższe przeciwwskazania do likwidacji tradycyjnej formy wystawiania zwolnień po dniu 30 listopada 2018 r. Naczelna Rada Lekarska apeluje, aby obie formy wystawiania zwolnień lekarskich funkcjonowały równolegle.

Naczelna Rada Lekarska jednocześnie po raz kolejny przypomina, że wystawianie zwolnień lekarskich w systemie ubezpieczeń społecznych cały czas odbywa się na zasadach nieodpłatnego świadczenia przez lekarzy pracy na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i istnieje realna potrzeba modyfikacji obecnej sytuacji.