Pure Biologics zadebiutowała na rynku NewConnect

SEG 2025

Jak zapowiadaliśmy Pure Biologics biofarmaceutyczna spółka zadebiutowała na rynku NewConnect. Od dziś możliwy jest handel akcjami pierwszej polskiej firmy opracowującej innowacyjne leki biologiczne (czytaj: http://www.isbzdrowie.pl/2018/12/pure-biologics-zadebiutuje-na-newconnect-we-wtorek/).

„Debiut giełdowy to dla nas nowy etap rozwoju. Od powstania firmy w 2010 r. finansowała się ona w pełni samodzielnie, ze środków wypracowanych w drodze realizacji zleceń dla firm zewnętrznych. W latach 2017-2018 pozyskaliśmy ok. 45 mln zł wsparcia grantowego na realizację własnych projektów innowacyjnych, a rynek kapitałowy ułatwia nam pozyskanie od inwestorów niezbędnego wkładu własnego. Oczekujemy, że w wyniku rozwoju naszych projektów wartość firmy w kolejnych latach istotnie wzrośnie” – zapowiada cytowany w komunikacie dr Filip Jeleń, współzałożyciel, główny akcjonariusz i prezes Pure Biologics

W ramach segmentu innowacyjnego Pure Biologics rozwija dwa projekty lekowe: Multi Body (potencjalny lek immunoonkologiczny na nowotwory jelita grubego i odbytu) oraz Pure Activator (potencjalny lek immunoonkologiczny na nowotwory płuc). Pierwszy z nich ma szansę wejść do badań klinicznych w 2023, a drugi w 2024 r.
„Nasze własne lekowe projekty innowacyjne rozwijamy nie tylko w bardzo ciekawym z punktu widzenia komercyjnego obszarze leków biologicznych, ale również w wyjątkowo gorącym w ostatnich latach obszarze immunoonkologii. Co do zasady nasza strategia zakłada komercjalizację projektów po wejściu do badań klinicznych, ale w przypadku pierwszych programów możemy zdecydować się na sprzedaż lub licencjonowanie ich partnerowi na wcześniejszym etapie. Pozwoliłoby nam to potwierdzić potencjał naszych technologii zarówno w oczach inwestorów, jak i przedstawicieli branży. Potencjał komercyjny w obu przypadkach może nawet na przedklinicznym etapie wynosić kilkanaście-kilkadziesiąt milionów złotych” – wyjaśnia Jeleń.

Ponadto wrocławska spółka pracuje nad dwoma oryginalnymi projektami z obszarów terapii medycznych oraz diagnostyki. Pierwszy z nich (projekt Apta Pheresis) polega na opracowaniu specjalnego filtra biomolekularnego do aferezy pacjentów cierpiących na Zespół Devica. W oparciu o technologie Pure Biologics ma powstać urządzenie medyczne służące do filtrowania krwi chorych pacjentów i wyłapywania z niej patogennych komórek. Drugi z projektów (Uro Screen) to przesiewowy test diagnostyczny służący do wykrywania raka pęcherza moczowego. Komercjalizacja pierwszego z projektów ma zgodnie z realizowanym harmonogramem nastąpić w 2023, a drugiego wcześniej, bo w 2022 r.

Pure Biologics to polska spółka biofarmaceutyczna zajmująca się produkcją i oczyszczaniem wysokiej jakości białek rekombinowanych oraz selekcją rekombinowanych przeciwciał do zastosowań biomedycznych i diagnostycznych.

Kapitał na Zdrowie