Kolejny raz część środowiska aptekarskiego występuje przeciw zmianom w prawie, umożliwiającym prowadzenie polskim aptekom działań propacjenckich. Tym razem aptekarze zaatakowali możliwość przestąpienia aptek do Karty Dużej Rodziny. Wiązałoby to się bowiem z koniecznością udzielenia rabatów rodzinom wielodzietnym, a więc oddaniem pacjentom części marzy – pisze Marcin Piskorski, prezes Zarządu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET.
To reakcja na stanowisko przedstawione przez wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej w artykule „Aptekarze przeciwko promocji Karty Dużej Rodziny” (Dziennik Gazeta Prawna, 19 grudnia 2018 r.) dotyczące możliwości udziału aptek w programie „Karta Dużej Rodziny”.
Zdaniem PharmaNET stanowisko Marka Tomków jest niezgodne z prawdą. Chodzi o zdanie „wyjaśnijmy rzecz podstawową: już dziś apteki mogą uczestniczyć w programie Karty Dużej Rodziny. Nie mogą jedynie się tym wszem i wobec chwalić. I tak powinno pozostać”.
„Należy jednak wskazać, że przeciwne stanowisko przedstawiają organy administracji państwowej. Z przytoczonych niżej wypowiedzi jasno wynika, że zakaz nie dotyczy informowania, lecz uczestnictwa aptek w programie:
1. Pkt. 9. Apteki nie mogą przystępować do Karty Dużej Rodziny ze względu na zakaz reklamy aptek wynikający z art. 94a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Wytyczne do zawierania umów ws. przyznawania uprawnień członkom rodzin wielodzietnych na podstawie Karty Dużej Rodziny, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej);
2. Minister Zdrowia planuje złożenie projektu zmiany ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (dalej również jako: „Prawo farmaceutyczne” lub „u.p.f.”) w sposób umożliwiający aptekom i punktom aptecznym uczestnictwo w programie Karty Dużej Rodziny oraz potencjalnie również programach tzw. „kart seniora”. Należy jednak podkreślić, że uczestnictwo w tego typu programach było dotychczas traktowane zarówno przez organy Państwowej Inspekcji Farmaceutyczne, jak również przez sądy administracyjne jako działania naruszające art. 94a ust. 1 u.p.f., tj. jako niedopuszczalna reklama aptek, punktów aptecznych lub ich działalności. (odpowiedź wiceministra zdrowia M. Czecha na interpelację poseł Małgorzaty Zwiercan z 22 stycznia 2018 r.);
3. Powyższe działania, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, do którego Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zwróciło się o wydanie opinii dotyczącej podpisywania z aptekami umów ws. przyznania członkom rodzin wielodzietnych uprawnień, mogą mieć znamiona zakazanej reklamy. (…) Główny Inspektor Farmaceutyczny w odpowiedzi na prośbę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o wydanie opinii w ww. sprawie stwierdził, że przystąpienie aptek do Karty Dużej Rodziny wiąże się z działaniami promocyjnymi na ich rzecz, co jest prawnie zakazaną reklamą. (odpowiedź wiceminister pracy i polityki społecznej E. Seredyn na zapytanie poseł Elżbiety Nawrockiej z 24 czerwca 2015 r.);
4. Projekt zakłada również wprowadzenie zmian, pozwalających aptekom na honorowanie Karty Dużej Rodziny. Dotychczasowe regulacje prawne w zakresie zakazu reklamy aptek i ich działalności uniemożliwiały aptekom uczestnictwa w programie Karty Dużej Rodziny. W rezultacie projekt wprowadza wyjątki od zakazu reklamy apteki i jej działalności w celu wyeliminowania niebezpieczeństwa nałożenia kary na aptekę prowadzącą taką działalność (uzasadnienie procedowanego aktualnie na etapie wewnątrzrządowym projektu nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości)” – czytamy w stanowisku związku.
„Z powyższych powodów apteki po dziś dzień nie uczestniczą w programie Karta Dużej Rodziny, choć swój akces do niego składały kilkukrotnie w ciągu ostatnich lat” – wyjaśnia Piskorski. -„Jako Związek z całą mocą popieramy rozwiązania mające na celu umożliwienie uczestnictwa aptek w programie Karty Dużej Rodziny. Korzyści z procedowanych zmian w postaci obniżenia współpłacenia przez rodziny wielodzietne za produkty nieobjęte refundacją należy uznać za istotne i społecznie oczekiwane (na co wskazują m.in. badania przytoczone w raporcie Najwyższej Izby Kontroli). Co więcej, umożliwienie uczestnictwa aptek w Karcie Dużej Rodziny (czy – o co apeluje Związek – także w kartach seniora8) byłoby działaniem świetnie uzupełniającym rządowe programy prospołeczne (m.in. „500+”)” – kończy stanowisko PharmaNET.