Od dzisiaj konopie medyczne mają być dostępne w aptekach. Według ekspertów jeden gram suszu powinien kosztować ok. 65 zł. Na wysokość ceny wpływa m.in. 23-procentrowa stawka VAT. Pierwsza dostawa konopi medycznych (7 kg) obejmuje susz zawierający około 19 proc. THC i mniej niż 1 proc. CBD. Według zapowiedzi spółki SpectrumCannabis kolejne dostawy do Polski będą kilkukrotnie większe. Według jej szacunków w Polsce znajduje się bowiem w ok. 300 tys. osób, które potrzebują terapii konopiami medycznymi.
Jak informowaliśmy w drugiej połowie października br. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Medycznych wydał zgodę na wprowadzenie na rynek suszu konopnego, sprowadzanego przez SpectrumCannabis (patrz: http://www.isbzdrowie.pl/2018/10/koniec-z-czarnym-rynkiem-medyczne-konopie-juz-wkrotce-dostepne-w-aptekach/).
Istnieją cztery główne wskazania do używania konopi medycznych: bóle fantomowe, chroniczne, pourazowe, i neuropatyczne, chemio i radioterapię, a także stwardnienie rozsiane oraz epilepsję.
„Dzięki temu, że prawo obowiązujące w Polsce nie zawiera zamkniętego katalogu schorzeń, w których konopie medyczne mogą być przepisywane, spodziewamy się, że około 60 proc. produktów trafi do pacjentów z przewlekłymi bólami, np. związanymi z nowotworami czy migreną, a reszta m.in. do osób ze stwardnieniem rozsianym i epilepsją” – wyjaśnia cytowany w komunikacie Samia Al-Hameri, Medical Advisor w SpectrumCannabis.
Spółka współpracuje z jednostkami naukowo-badawczymi w ramach szkoleń kadry medycznej.
W program edukacyjny zaangażowała się jedna z głównych instytucji nadzorujących rynek farmaceutyczny, która udzieliła patronatu na szkoleniach dedykowanych farmaceutom. Pierwsze szkolenie z zakresu medycyny konopnej odbyło się 12 stycznia i obejmowało członków Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.
„Pierwsza dostawa konopi medycznych realizowana przez spółkę pochodzi z Kanady. Susz został przepakowany w zakładach działających w Niemczech. Docelowo źródłem surowca w Europie będą jednak zakłady SpectrumCannabis w Danii. Zlokalizowane tam uprawy niebawem osiągną spodziewaną gotowość. Szacowana wielkość produkcji to 200 kg suszu tygodniowo” – wskazuje Tomasz Witkowski, Country Manager w SpectrumCannabis.
„Import suszu do Polski traktujemy jako pierwszy krok. Planujemy sukcesywnie rozszerzać nasze portfolio o kolejne formy konopi medycznych, takie jak olejki i kapsułki. Polska jest częścią bardzo ważnego rynku dla naszej spółki. Dlatego też sukcesywnie inwestujemy w linię produkcyjną działającą w standardzie Dobrych Praktyk Wytwarzania (GMP) w Danii, zapewniającą wysoką jakość konopi. Duńskie obiekty będą składać się z 24 000 m2 szklarni. Spodziewana wielkość produkcji to od 12 do 13 ton konopi medycznych rocznie. Produkty na bazie tych upraw będą dostępne na rynku europejskim w połowie 2019 roku” – dodaje dr Pierre Debs, Dyrektor Zarządzający w Canopy Growth Europe.
SpectrumCannabis należy do kanadyjskiej grupy kapitałowej, CanopyGrowth Corp., zajmującej się na skalę globalną produkcją i dystrybucją konopi medycznych. CanopyGrowth Corp. posiada zakłady produkcyjne w Kanadzie, Danii, Australii, Hiszpanii, Brazylii i Chile (ubiega się o możliwość produkcji w Niemczech). Spółka prowadzi sprzedaż konopi medycznych w Kanadzie, Niemczech, Czechach, Australii, Brazylii i Chile (w procesie procedura rejestracyjna w Danii). Spółka jest notowana na New York Stock Exchange oraz Toronto Stock Exchange.