Minister podpisał rozporządzenie o profilaktycznej mastektomii

SEG 2025

Łukasz Szumowski, minister zdrowia podpisał rozporządzenie wprowadzające do wykazu świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nowe świadczenia m.in. profilaktyczną mastektomię u pacjentów z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy piersi. Rozporządzenie weszło już w życie.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała pozytywną opinię w lipcu ub.r. jednak już w maju minister zapowiadał refundację profilaktycznej mastektomii.

W ocenie klinicznej tego świadczenia wzięto pod uwagę 3 przeglądy systematyczne oceniające skuteczność i bezpieczeństwo zastosowania procedury profilaktycznej mastektomii (usunięcia całej piersi) oraz rekonstrukcji piersi po usunięciu gruczołu sutkowego w populacji, w której potwierdzono obecność mutacji BRCA 1/2. Szacuje się, że w Polsce aż 100 tys. kobiet jest nosicielkami tych mutacji. W zakresie oceny wyników mastektomii wykazano pozytywną korelację między przeprowadzeniem zabiegu a zmniejszeniem ryzyka śmierci z powodu wszystkich przyczyn w populacji pacjentów z mutacją BRCA 1/2 oraz ze zmniejszeniem ryzyka śmierci z powodu raka piersi w porównaniu do populacji z grupy kontrolnej, w której zastosowano jedynie obserwację.

„Jednak wprowadzenie świadczenia do wykazu jest uzasadnione nie tylko klinicznie, lecz także ekonomicznie. Wykonanie zabiegu profilaktycznej mastektomii, którego koszt dla Narodowego Funduszu Zdrowia, wynosi kilka tysięcy złotych, a który uchroni od zachorowania na nowotwór złośliwy piersi, sprawi, że ograniczone zostaną co najmniej kilkudziesięciotysięczne koszty leczenia farmakologicznego, radioterapii i leczenia operacyjnego, które są ponoszone w przypadku wykrycia zachorowania. Efekty te będą widoczne w kolejnych latach, gdyż efekt zdrowotny będzie przesunięty w czasie względem wykonanego zabiegu i poniesionego kosztu” – pisze w komunikacie resort zdrowia.

Kapitał na Zdrowie