„Polska kardiologia ma naprawdę dobrze, a rok 208 był dla nas wyjątkowo udany. Teraz przed nami kolejne wyzwania, a najważniejsze to poprawa wyników odległego leczenia chorób serca. Tego nie da się zrobić bez edukacji i to już na etapie szkoły podstawowej oraz profilaktyki. Dlatego jesteśmy gotowi by w tym roku przedstawić Narodowy Program Zdrowego Serca” – zapowiada prof. Piotr Ponikowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Jak dodawał w rozmowie z ISBzdrowie o Narodowym Programie trwają dyskusje od 1,5 roku. „Kilkakrotnie rozmawialiśmy o tym z Ministerstwem Zdrowia i wiemy, że mamy przychylność resortu. Także nie pozostaje nam nic innego jak zreszcie te rozmowy sfinalizować” – tłumaczy Ponikowski. Jednak dopytywany przez nas przyznał, że fizycznie spisanego dokumentu jeszcze nie ma. Jednak z pewnością częścią NPZS będą pilotaże KOS-zawał (Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po Zawale Serca) i KONS (Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Niewydolnością Serca).
KOS-zawał realizowany jest obecnie w ok. 50 ośrodkach w 12 województwach w Polsce, a 90 proc. ankietowanych pacjentów, uczestniczących w tym programie, uważa, że opieka kardiologiczna jest lepsza lub zdecydowanie lepsza, niż dotychczas.
Z kolei KONS to narodowy program na rzecz skutecznego leczenia i zapobiegania niewydolności serca oraz kompleksowej opieki nad pacjentami z tą chorobą. Celem programu, który łączy w sobie elementy profilaktyki, diagnostyki, kardiologii interwencyjnej, elektroterapii, opieki ambulatoryjnej, farmakoterapii i rehabilitacji jest przede wszystkim redukcja śmiertelności wśród pacjentów, podniesienie jakości życia chorych i ich rodzin, zapewnienie aktywnego nadzoru nad przebiegiem choroby, ograniczenie liczby hospitalizacji i lepsze wykorzystanie dostępnych środków na leczenie pacjentów, a w konsekwencji zatrzymanie epidemii niewydolności serca.
„Przewiduję, że w pierwszym roku pilotażu KONS obejmie ok. 5 tys chorych. Mamy na to zabezpieczone 40 mln zł, w kolejnych latach ma to być 60-70 mln zł” – uściśla Profesor.
Kolejnym elementem Narodowego Programu ma być również powołanie tzw. Centrów Doskonałości, których zadaniem będzie wprowadzanie innowacyjnych procedur i technologii medycznych połączone z kompleksową opieką kardiologiczną i kardiochirurgiczną nad pacjentami. Centra Doskonałości, jako ośrodki o charakterze edukacyjnym, referencyjnym i doradczym, mają pomóc w utrzymaniu leczenia chorób serca na wysokim poziomie oraz wprowadzeniu do Polski światowych rozwiązań.
Narodowy Program ma być wzorowany na tym poświęconym zwalczaniu chorób nowotworowych.
Ponad 11 mln nowych przypadków chorób układu sercowo-naczyniowego i 3,9 mln zgonów z ich powodu stwierdza się każdego roku w Europie – tak przedstawiają się najnowsze dane epidemiologiczne. Jak wynika z analiz Głównego Urzędu Statystycznego, co roku z przyczyn kardiologicznych umiera aż 175 tysięcy Polaków.
Choroby układu sercowo-naczyniowego są nadal główną przyczyną zgonów w Europie i odpowiadają za 40 proc. wszystkich zgonów u mężczyzn i 49 proc. u kobiet. Zdaniem ekspertów co najmniej 80 proc. przypadków chorób układu krążenia można by zapobiec, poprzez modyfikację czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak m.in. palenie tytoniu i brak aktywności fizycznej oraz kontrolę już występujących zaburzeń i chorób, w tym wysokiego poziomu cholesterolu, nadwagi, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy.