Diagnostyka i leczenie raka płuca – obecnie i prognozy na przyszłość

zdjęcie RTG płuc ma nim leży stetoskop

Rak płuca to najczęściej wykrywany nowotwór złośliwy w naszym kraju. Statystyki z ubiegłego roku wskazują, że mamy w Polsce ponad 20 tysięcy osób z rozpoznaniem raka płuca, natomiast szansą na całkowite wyleczenie jest wczesne rozpoznanie choroby.

„Badania kliniczne dotyczące leków przeciwnowotworowych są od wielu lat prowadzone w naszym kraju w wielu wyspecjalizowanych ośrodkach przez doświadczonych specjalistów. Do listy takich ośrodków dołączył ostatnio pierwszy w Polsce – wspaniale przygotowany -ośrodek badań wczesnych faz klinicznych leków onkologicznych (COI) – mamy nadzieję, że już niebawem dołączą kolejne” – dodał Prezes Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Analiza badań klinicznych dotyczących onkologii zgłoszonych w 2018 roku wskazuje, że najwięcej badań skierowano do: chorych z nowotworami hematologicznymi (białaczki, chłoniaki) – 25%, rakiem płuc – 16%, nowotworów układu pokarmowego – 12% oraz układu moczowego – 9%.

Na przestrzeni ostatnich lat wzrasta ilość wniosków o rozpoczęcie i prowadzenie badań klinicznych składanych do naszego Urzędu, w tym właśnie badań obejmujących ocenę skuteczności i bezpieczeństwa nowych leków onkologicznych, w tym wskazanych w terapii raka płuca.

„Na rynku mamy również wiele tańszych odpowiedników leków innowacyjnych, które mogą być rejestrowane (w innych procedurach) po wygaśnięciu okresu wyłączności danych dla produktów innowacyjnych” – podsumował Grzegorz Cessak.

Prof. dr hab. n. med. Dariusz M. Kowalski z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii-Instytut w Warszawie mówił o diagnostyce i leczeniu raka płuca.

„Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w populacji mężczyzn i kobiet. Czynnikiem etiologicznym jest narażenie na dym tytoniowy. Prawie 95% zachorowań na raka płuca to byli lub aktualni palacze tytoniu” – podkreśla prof. Kowalski. – „Podstawową metodą leczenia raka płuca o typie niedrobnokomórkowym jest chirurgia. Metodą leczenia chorych nieopercyjnych w stadium zaawansowania miejscowego jest chemioradioterapia. Leczenie chorych w stadium rozsiewu polega na zastosowaniu chemioterapii, leków ukierunkowanych molekularnie lub immunokompetentynych. Najnowszą metoda leczenia raka płuca jest zastosowanie immunoterapii polegającej na podawaniu przeciwciał odblokowujących układ immunologiczny” – podsumował prof. Kowalski

Z kolei prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, Przewodniczący Krajowej Rady do spraw Onkologii, Kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Centrum Onkologii w Warszawie, przedstawił nowe leki, znajdujące już zastosowanie w terapii, jak i będące w ostatnich fazach badań klinicznych, a także skuteczne skojarzenia leków w różnych fazach choroby:
„Nowe osiągnięcia i dobrze rokująca perspektywa najbliższych lat w dziedzinie diagnostyki i leczenia raka płuca w żadnym razie nie zwalniają nas od zmniejszenia zagrożenia związanego z rakiem płuca, co można przede wszystkim osiągnąć poprzez pierwotną profilaktykę (wyeliminowanie narażenia na działanie składników dymu tytoniowego)” – powiedział prof. Krzakowski. – „Zyskanie lepszego rokowania chorych umożliwia wczesne wykrywanie i stosowanie skojarzonego leczenia, zaś wprowadzenie nowoczesnych metod leczenia systemowego powinno przede wszystkim dotyczyć postępowania skojarzonego”.