W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym otworzył Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej. To trzecia tego typu jednostka w województwie pomorskim. Koszt całej inwestycji to ponad 1 milion złotych.
Na oddziale hospitalizowani są pacjenci od pierwszego dnia życia aż do ukończenia 18 lat, wymagający pobytu na intensywnej terapii z powodu ciężkiego stanu ogólnego, niewydolności oddechowej, krążeniowej lub wielonarządowej. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym znajduje się 6 klinik pediatrycznych: Klinika Neonatologii, Klinika Chorób Nerek i Nadciśnienia Dzieci i Młodzieży, Klinika Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca, Klinika Neurologii Rozwojowej, Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii, Klinika Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii. Do każdej z nich trafiają pacjenci, u których potencjalnie może pojawić się konieczność przeniesienia na oddział intensywnej terapii.
„Dotychczas mali pacjenci wymagający tego typu terapii musieli być przewożeni do innych ośrodków w Trójmieście. W przypadku najciężej chorych transport może być niebezpieczny. Utworzenie Oddziału Intensywnej Terapii Dziecięcej na terenie UCK było niezbędne” – tłumaczy prof. Radosław Owczuk, ordynator Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w strukturach której znajduje się nowo powstały Oddział.
Nowa jednostka wyposażona została w: kardiomonitory, respiratory, pompy infuzyjne, aparat do terapii nerkozastępczej, bronchofiberoskop i wiele innych. Do dyspozycji pacjentów są 4 regulowane łóżka pediatryczne (o wartości od 20 do 50 tys. zł każde) wyposażone w materace przeciwodleżynowe, wagę oraz kołdry ogrzewające pacjenta, a także dwa nowoczesne inkubatory dla tych najmniejszych dzieci. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy sprezentowała Oddziałowi aparat do USG z głowicą do badań kardiologicznych, zaś darowizna przekazana w ramach Choinki Darczyńców Gazety Wyborczej sfinansowała zakup defibrylatora.
Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej funkcjonuje od 1 stycznia 2019, jednak oficjalne otwarcie odbyło się 13 lutego.