Leczenie schizofrenii wciąż pozostaje wyzwaniem

tabletki na dłoni

„U ok. 80-85% pacjentów, u których wystąpił jeden epizod schizofrenii, pojawiają się kolejne epizody. Podstawową funkcją terapii farmakologicznej jest więc leczenie pacjenta w okresie epizodów a także zapobieganie nawrotom. Jednak niektórzy pacjenci leki przyjmują, inni nie. Pomyślmy o nas
– czy kiedy lekarz przepisuje nam antybiotyk i mamy go przyjmować 10 dni to czy zawsze przez
te 10 dni zażywamy każdą tabletkę? Cechą ludzką jest zapominać, a dodatkowo, w przypadku tej choroby, są tacy pacjenci, którzy nie wierzą, że są chorzy. Tymczasem tak długo jak pacjent będzie przyjmował zapisany lek, tak długo nie wystąpi nawrót i nie będzie hospitalizowany” – tłumaczy
prof. Istvan Bitter z Uniwersytetu w Budapeszcie.

Prof. Bitter przytoczył dane z Węgier, zgodnie z którymi wielu pacjentów przestaje przyjmować zapisany lek po upływie pierwszego miesiąca. Po trzech miesiącach nie przyjmuje ich ponad połowa pacjentów, a po roku prawie każdy.

„Połowa pacjentów po pierwszym epizodzie schizofrenii nie idzie do apteki i nie wykupuje leków.
A ta niewielka grupa, która te leki faktycznie wykupi i tak przestaje je przyjmować. Problem ten dotyka również kwestii finansowych. U pacjentów, którzy nie będą długofalowo przyjmować leku, odstawią go, będą pojawiały się objawy choroby – urojenia, omamy. W związku z czym pacjent będzie musiał być hospitalizowany. Największy wskaźnik pacjentów hospitalizowanych, u których pojawia się nawrót choroby i pacjentów, którzy umierają z powodu choroby to są ci, którzy nie przyjmują leków. Dysponujemy jednak lekami długodziałającymi podawanymi w iniekcjach raz na jakiś czas. Z danych zbieranych przez 20 lat w Finlandii wynika, że wskaźnik nawrotów i hospitalizacji jest najniższy wśród pacjentów przyjmujących właśnie leki długodziałające” – dodał.

W Polsce dostępne są leki długodziałające stosowane w formie iniekcji raz na miesiąc. W Europie powszechnie (w 20 krajach Unii Europejskiej) stosowane są już te, które pacjenci przyjmują raz na trzy miesiące.

W Polsce na schizofrenię choruje około 400 tysięcy osób, na świecie nawet 50 mln. Schizofrenia to choroba przewlekła, która przebiega z okresami nawrotów, ale przy odpowiednim leczeniu pacjent nie ma żadnych symptomów choroby. Bezwzględnie musi się jednak stosować do zaleceń lekarza i regularnie przyjmować leki. Pierwsze objawy choroby ujawniają się w młodym wieku. W momencie diagnozy pacjenci są zazwyczaj przed 30-tką, stoją u progu dorosłego życia.

Na podst. materiałów z Europejskiego Kongresu Psychiatrii 2019 – EPA 2019, który po raz pierwszy odbył się w Polsce.