„Wyrażamy głębokie zaniepokojenie przedstawionymi postulatami dotyczącymi rozwiązania problemów polskiej onkologii. Prosimy również o spotkanie w sprawie omówienia możliwości korekty wskazanego kierunku oraz rozbudowy propozycji odnoszącej się do zapobiegania, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych” – czytamy w piśmie jakie onkologiczne organizacje pacjenckie wystosowały do Grzegorza Schetyny w związku z postulatem programowym budowy 16 nowych centrów onkologii. W ten sposób odnoszą się do wystąpienia przewodniczącego PO z dnia 4 maja br. podczas konwencji wyborczej w Białymstoku.
„Pejzaż polskiej onkologii to setki tysięcy chorych i miliony członków rodzin, których ten problem dotyka. To brak edukacji zdrowotnej w szkołach, trwająca od kilkunastu lat dezintegracja programu badań przesiewowych, wielotygodniowa lub wielomiesięczna diagnostyka i leczenia odbiegające od jakichkolwiek międzynarodowych standardów. To ignorowanie jakichkolwiek zasad prowadzenia polityki publicznej oraz niemierzalność efektów organów władzy publicznej. Rachunkiem za te zaniedbania jest kilkadziesiąt tysięcy żyć, których każdego roku moglibyśmy uratować gdyby system opieki nad chorymi był odpowiednio zorganizowany.
Odpowiedzią na te wyzwania nie jest budowa szesnastu nowych centrów onkologii. Więcej, taka decyzja może sytuację pogorszyć. Nowe centra musiałyby zatrudnić specjalistów, których po prostu w Polsce nie ma. Brakuje onkologów klinicznych, patomorfologów, radioterapeutów i innych. Są kłopoty z zatrudnieniem przedstawicieli zawodów medycznych oraz tych wszystkich, bez których nowoczesna diagnostyka i leczenia nie może być zapewniona. Rozmnożenie budynków nie rozmnoży kadr. Propozycja nie odpowiada na żadne z żywotnych problemów polskich pacjentów oraz ich rodzin. W naszej opinii należy ją natychmiast porzucić” – czytamy dalej.
Jak podkreślają czekają na wprowadzenia edukacji zdrowotnej w szkołach, stopniowe przywrócenie modelu badań przesiewowych w oparciu o regionalnych realizatorów tych zadań, którzy mieliby zabezpieczony dostęp do bazy obywateli, do których skierowane są te interwencje. „Proponujemy powołanie centrów narządowych wyspecjalizowanych w leczeniu poszczególnych chorób nowotworowych. Chcemy rejestrów medycznych mierzących jakość i efektywność opieki nad chorymi z zagwarantowaną publiczną dostępnością informacji o tych ważnych wskaźnikach. Chcemy, aby polscy pacjenci byli leczeni zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, zgodnie z gwarancjami zawartymi w ustawie o prawach pacjenta” – postulują.