Nie zabraknie szczepionek przeciwgruźliczych dla niemowląt. Ponad 100 000 dawek za chwilę w drodze do szpitali

ręce w rękawiczkach trzymają fiolkę ze szczepionką i strzykawkę do której nabierany jest preparat

„Szczepionki na gruźlicę pochodzące z nowej partii są jak najbardziej bezpieczne. Potwierdziły to badania jakości” – zapewnił na spotkaniu z dziennikarzami minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak wynika z komunikatu Biomedu Lublin wyniki badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny są jednoznaczne, szczepionka BCG 10 spełnia wszelkie normy jakościowe. Firma  jest już gotowa do rozpoczęcia dostaw.

„Na szczęście nie sprawdził się czarny scenariusz, zapowiadany w mediach i nie zabraknie szczepionek przeciwgruźliczych. Nasze wewnętrzne badania jakościowe zostały potwierdzone pozytywnym wynikiem Państwowego Zakładu Higieny i ponad 100 tysięcy dawek szczepionki trafi niezwłocznie do polskich obiorców. Szczepienia będą przebiegały bez zakłóceń. Wytwarzamy bardzo skuteczną i najbezpieczniejszą szczepionkę przeciwgruźliczą, odbiorcy z całego świata ustawiają się po nią w kolejce” – wyjaśnia cytowany w komunikacie Marcin Piróg, prezes giełdowego Biomedu Lublin.

Przypomnijmy, że w poniedziałkowym (6 maja) „Dzienniku Gazeta Prawna” ukazała się informacja, że w ciągu kilku dni w Polsce skończą się zapasy szczepionki przeciwko gruźlicy, podawanej niemal wszystkim noworodkom. Jedynym jej producentem w Polsce jest właśnie lubelska firma.

Produkty Biomed Lublin są obecnie dostępne w sprzedaży w 26 krajach na 4 kontynentach. W ofercie spółki znajduje się w sumie ponad 50 produktów.
Spółka w pierwszej kolejności wypełnia swoją misję zabezpieczenia rynku polskiego, a jedynie nadwyżki przeznacza do sprzedaży na rynki zagraniczne (m.in. Francja, Ukraina, Kazachstan, Turcja, Chorwacja, Bośnia Hercegowina, Czechy, Słowenia, Australia). Pomimo tego, eksport stanowi ponad 1/3 całkowitej sprzedaży spółki.