PTChO postuluje stworzenie systemu monitorowania jakości i szczebli referencyjności ośrodków onkologicznych

SEG 2025

„Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej (PTChO) we współpracy z organizacjami pacjenckimi od wielu lat z wnosi o ocenę jakości i referencyjność ośrodków leczenia nowotworów, tak samo czynią chirurdzy onkolodzy w innych krajach, np. w Holandii czy USA. Należy niezwłocznie wprowadzić w życie zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie chirurgii onkologicznej i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej oraz wpisać je do Biuletynu Ministra Zdrowia jako obowiązujące kanony w diagnostyce i leczeniu chorych na nowotwór. Zalecenia te zostały kompleksowo opracowane przez zespół ekspertów w dziedzinie chirurgii onkologicznej, zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia i przeanalizowane przez ekspertów Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Liczymy, iż staną się wytycznymi obowiązującymi każdego chirurga, który podejmuje leczenie polskiego pacjenta” – podkreśla prof. Arkadiusz Jeziorski, Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii onkologicznej, Klinika Chirurgii Onkologicznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Wg PTChO w Polsce istnieje zbyt wysoka decentralizacja leczenia chirurgicznego pacjentów onkologicznych.
„Duże rozproszenie świadczeń z zakresu chirurgii onkologicznej nie jest dobrym rozwiązaniem dla chorych. W interesie pacjenta jest, aby był on leczony przez doświadczonego lekarza, który ma odpowiednią wiedzę dotyczącą najnowszych metod leczenia oraz umiejętności i intuicję zawodową wynikające z wielokrotnie przeprowadzanych operacji. Ponieważ wielu polskich chorych nie ma realnych możliwości dowiedzieć się, który ośrodek  leczniczy czy szpital ma najlepsze wyniki w swoim leczeniu, my, jako Towarzystwo, musimy zadbać o naszych chorych i działamy w tym zakresie z przedstawicielami organizacji reprezentującymi potrzeby pacjentów onkologicznych. Tworzymy nieformalne, ściśle współpracujące grupy zadaniowe, aby wspólnie doprowadzić do zmian oczekiwanych przez chorych na nowotwory” – podkreśla prof. Piotr Rutkowski, Sekretarz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Wytyczne dotyczące postępowania w najczęstszych nowotworach litych, określające standardy działań diagnostyczno-terapeutycznych opracowywane przez Polskie Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej we współpracy z Konsultantem Krajowym w dziedzinie chirurgii onkologicznej, mają na celu nie tylko zagwarantować najwyższą jakość i efektywność chirurgii onkologicznej, ale przede wszystkim działać dla dobra i bezpieczeństwa pacjenta oraz efektywności całej ścieżki terapeutycznej chorego.

Rola chirurga onkologa stale zmienia się. „Nasza działalność na rzecz rozwoju chirurgii onkologicznej, całej onkologii i polskich pacjentów trwa już 25 lat. Mając świadomość przyszłych potrzeb, a także działając na rzecz optymalizacji i maksymalizacji efektów leczenia onkologicznego, już dziś kładziemy nacisk na wielodyscyplinarność i jakość edukacji. Przykładem tego jest seria wydawnicza „Biblioteka Chirurga Onkologa” – największa w Polsce seria wydawnicza dotycząca chirurgii, regularnie zasilana nowymi tomami, stanowiąca podstawę do kształtowania spójnego systemu standardów postępowania i edukacji chirurgów. Mimo postępów w radioterapii i leczeniu systemowym, chirurgia nadal będzie niezastąpioną metodą leczenia nowotworów, a także szansą na pozytywne zakończenie procesu leczenia” – podsumowuje prof. Wysocki.

Kapitał na Zdrowie