„Zdrowie psychiczne jest wartością niezbywalną i niemającą alternatywy. Dorobek, dobrobyt i życiowa satysfakcja nie są możliwe bez zdrowia psychicznego” – podkreślał prof. Janusz Heitzman. dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. -„To jakie jest zdrowie psychiczne obywateli, każdego z nas, przekłada się na siłę sprawczą i rozwój społeczeństwa w wymiarze cywilizacyjnym, kulturowym i indywidualnym przeżywaniu zadowolenia z jakości życia”.
Uczestnicy II Kongresu Zdrowia Psychicznego, który odbył się wczoraj w Warszawie, podkreślali, że rozpoczęty pilotaż w psychiatrii jest „zaledwie kroplą w morzu niezaspokojonych, palących potrzeb, a ponadto większość z zapoczątkowanych działań napotyka na aktywne próby zakłócania lub blokowania, także ze strony wpływowych interesariuszy”.
W rekomendacjach dla władz znalazły się zapisy o potrzebie natychmiastowego podniesienia nakładów na ochronę zdrowia psychicznego o co najmniej 1 miliard zł, co pozwoliło by „osiągnąć co najmniej średni w Europie (5-6%) udział wśród ogółu wydatków na zdrowie”, a oznacza „zwiększenie o 2/3 wydatków w populacji dorosłych i ich podwojenie w populacji dzieci i młodzieży”. Potrzebna jest także kontynuacja i rozszerzenie „nowoczesnej, środowiskowej pomocy – wymaga to rozszerzenia zasięgu programu pilotażowego CZP, pilnego wdrożenia zmian w lecznictwie dzieci i młodzieży”
II Kongres Zdrowia Psychicznego odbywał się pod hasłem „Zdrowie psychiczne dla wszystkich”.
fot. Maryla Boguszewska