Polacy coraz lepiej oceniają jakość leków produkowanych w Polsce. 60 proc. badanych uważa, że jest ona wysoka. To wzrost o 15 punktów procentowych w porównaniu do badania z 2013 roku. Jednocześnie coraz więcej Polaków obawia się sytuacji, że w aptekach może zabraknąć leków. Obecnie taką obawę podziela 45 proc. Polaków, przy czym w 2013 roku było to tylko 32 proc. Wśród obawiających się aż 74 proc. doświadczyło takiej sytuacji. 60 proc. Polaków jest zdania, że wśród leków dostępnych w kraju powinny przeważać leki rodzimej produkcji – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF) w kwietniu br. Prawie 85% badanych uważa, że nasz rząd powinien wspierać rozwój przemysłu farmaceutycznego, bo produkcja leków w kraju jest gwarancją bezpieczeństwa zdrowotnego. A 68 proc. uważa, że leki produkowane w Polsce powinny być uprzywilejowane przy tworzeniu list refundacyjnych.
Polacy niezmiennie są zdania, że na krajowym rynku powinny przeważać leki krajowych producentów, o czym świadczą zbliżone wyniki badania sprzed 6 lat. Przy wyborze między lekiem wyprodukowanym w Polsce a w Azji, 43 proc. wybierze lek krajowy niezależnie od ceny, a 28 proc. – jeżeli będzie on tańszy lub w porównywalnej cenie. Przy wyborze między takim samym lekiem wyprodukowanym w Polsce a za granicą, Polacy częściej sięgają po lek polskiego pochodzenia.
W sytuacji wyboru między lekiem wyprodukowanym w Polsce a w Europie Zachodniej lub USA – 17 proc. wybierze krajowy lek niezależnie od ceny, a 44 proc. – jeśli będzie tańszy lub w porównywalnej cenie.
„Możemy już mówić o trendzie. Widać, że cena przestała być dla większości z nas kryterium. To ważne, bo krajowi producenci leków to gwarancja nie tylko dostępności, ale także ceny” – podkreśla Katarzyna Dubno, wiceprezes PZPPF.
73 proc. Polaków uważa, że produkcja leków w Polsce gwarantuje bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. 64 proc. twierdzi, że czułoby się bezpieczniej, gdyby większość leków dostępnych w aptekach była produkowana w Polsce. Polacy obawiają się, że marginalizacja krajowej produkcji leków może doprowadzić do wzrostu cen leków (ze względu na zastępowanie krajowych leków droższymi zagranicznymi zamiennikami) – uważa tak 68 proc. badanych. Ankietowani są zdania, że rozwój przemysłu farmaceutycznego pozytywnie wpływa na rozwój polskiej gospodarki. Około 80 proc. badanych jest zdania, że rozwój firm farmaceutycznych wiąże się tworzeniem nowych miejsc pracy, postępem medycyny i innych dziedzin nauki, a także wzrostem PKB i dochodami państwa. Polacy jednoznacznie opowiadają się także za wsparciem polskiego przemysłu farmaceutycznego przez rząd (83 proc. badanych). 68 proc. uważa, że leki produkowane w Polsce powinny być uprzywilejowane przy tworzeniu list refundacyjnych.
„W obliczu starzejącego się społeczeństwa bezpieczeństwo lekowe staje się coraz ważniejsze. Cieszę się także, że w społeczeństwie rośnie świadomość patriotyzmu gospodarczego” – dodawała Krystyna Wróblewska, poseł na Sejm, wiceprzewodnicząca komisji senioralnej. – „Tym bardziej, że jakość polskich leków jest coraz lepsza i należy wspierać rozwój tych firm”.
Badanie miało charakter ilościowy, zostało przeprowadzone w marcu 2019 roku metodą CAWI za pomocą ankiety online do samodzielnego wypełnienia przez respondenta. Wielkość próby: n=1000 osób, struktura próby z zachowaniem warunku reprezentatywności dla dorosłych mieszkańców Polski.