Ustawa o zawodzie lekarza trafiła do konsultacji

SmartExam and Technician and physician

Do konsultacji publicznych trafiła nowela ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Jedną ze zmian jest umożliwienie cudzoziemcom odbywanie stażu podyplomowego na zasadach obowiązujących obywateli polskich. Łatwiej będzie można zatrudnić lekarza i lekarza dentystę pochodzącego spoza UE i posiadającego tytuł specjalisty uzyskany poza granicami Polski.

Lekarz i lekarz dentysta cudzoziemiec posiadający tytuł specjalisty uzyskany za granicą, ze znajomością języka polskiego, jeśli spełni także inne wymogi, np.: posiada pełną zdolność do czynności prawnych, posiada stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu, wykazuje nienaganną postawę etyczną, uzyskał prawo pobytu na terytorium RP oraz posiada trzyletnie doświadczenie w danej dziedzinie jako specjalista, o ile otrzyma zaświadczenie zatrudnienia od podmiotu wykonującego działalność leczniczą mającego siedzibę na terytorium Polski – będzie mógł wystąpić do właściwej okręgowej rady lekarskiej (ORL) o przyznanie prawa wykonywania zawodu na czas i miejsce zatrudnienia w tym podmiocie. Zatrudnienie tych lekarzy specjalistów będzie możliwe na okres nie dłuższy, niż 5 lat. Tym samym Ministerstwo Zdrowia zakłada, że to z pomocą lekarzy-cudzoziemców uda się uzupełnić braki kadrowe w naszym systemie.

Ustawa wprowadza także zmianę modelu kształcenia na modułowy (postuluje to od lat Naczelna Rada Lekarska), tzw. egzamin pośredni podczas specjalizacji i wprowadzenie ogólnopolskiego systemu kwalifikacji na specjalizację.

„Ma on na celu dokonanie zmian związanych z zapewnieniem dostępu do wysokiej jakości kształcenia podyplomowego, w tym za pomocą Systemu Monitorowania Kształcenia (SMK). Nowela ma być kompleksową regulacją, dotyczącą najważniejszych zagadnień związanych z organizacją i realizacją stażu podyplomowego w akcie prawnym rangi ustawowej” – czytamy w uzasadnieniu.

Całość projektu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12321898/katalog/12597842#12597842

Kapitał na Zdrowie