Zaćma bez kolejki? Pracodawcy RP pokazują, że niekoniecznie

„Ze względu na bardzo pozytywne doświadczenia z rozwiązaniami przyjętymi w organizacji i finansowaniu zabiegów usuwania zaćmy, Pracodawcy RP zwrócili się do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z prośbą o rozważenie nielimitowanego finansowania zabiegów w zakresie jednodniowych zabiegów okulistycznych, w tym m.in. zabiegów usuwania jaskry oraz zaćmy z jaskrą oraz zabiegów witrektomii” – czytamy w oświadczeniu Pracodawców RP.

„Ten postulat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno podmiotów leczniczych realizujących chirurgię okulistyczną, jak i pacjentów” – podkreślają.

„Zniesienie limitów na operację zaćmy to dobry krok, ale nie rozwiązało to problemu. W ciągu tylko ostatniego kwartału wykonaliśmy 2 tys. tego typu operacji (do tej pory taką ilość wykonywano w ciągu pół roku), ale nadal w kolejce w mojej klinice kolejka wynosi ponad 6 tys. osób i zapisujemy pacjentów na rok 2023” – podkreśla Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, właściciel prywatnej kliniki okulistycznej „Mavit”. – „Warto też pamiętać, że ośrodków, które dobrze wykonują te zabiegi nie jest w Polsce wcale tak dużo”.

„Efekty zniesienia limitów na operację zaćmy będzie tak naprawdę widać dopiero po roku” – uważa z kolei Jerzy Gryglewicz, ekspert rynku medycznego Uczelni Łazarskiego. – „Placówki potrzebują czasu na znalezienie kolejnych operatorów, a przecież specjalistów na rynku nie ma tak wielu, inne zorganizowanie pracy placówki itp. Oczywiście, najszybciej z tym problemem poradzą sobie placówki prywatne, ale wzrost operacji zaćmy już jest widoczny”.

W marcu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło  decyzję o bezlimitowym finansowaniu zabiegów usunięcia zaćmy, co – zdaniem resortu – ma umożliwić do końca 2019 roku skrócić terminy czekania na operację usunięcia zaćmy do maksymalnie 6-9 miesięcy.

Kapitał na Zdrowie