„Do skutecznych wdrożeń zapisów dokumentu można bezsprzecznie uznać powołanie Agencji Badań Medycznych wraz z wachlarzem potencjalnych zmian w systemie, które ta instytucja ze sobą niesie. Wydaje się również, że zmiany legislacyjne doprowadziły to zmniejszenia obciążeń biurokratycznych w planowaniu i realizacji badań klinicznych w Polsce. Zmiany prawa doprowadziły także do lepszych możliwości kontrolnych oraz szerszej współpracy powołanych do tego służb w zakresie ograniczenia eksportu równoległego leków, których brakuje w polskich aptekach. Cieszy również spadek poziomu współpłacenia pacjentów za leki w lecznictwie otwartym” – tak 9 miesięcy obowiązywania dokumentu „Polityka Lekowa Państwa 2018-2022” podsumowuje Marcin Czech, b. wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową.
Marcin Czech w swojej prezentacji podsumował wdrażanie Polityki Lekowej w każdym z postawionych zadań i poszczególnych rozdziałów dokumentu. Analiza wykazuje duży rozrzut ocen: najniższa ocena to 15%, a najwyższa 76%. Jego ostateczna, uśredniona ocena to 55%, czyli według szkolnego systemu ocen 3+.
„Do głównych, jeszcze nie zrealizowanych wyzwań należy nowelizacja ustawy refundacyjnej wraz z wieloma zmianami ułatwiającymi procesy podejmowania decyzji w refundacji i określaniu cen leków. Przyjęcie aktu przyczyniłoby się m. in. do bardziej skutecznej, profesjonalnej kontroli nad programami lekowymi i szerszego stosowanie instrumentów dzielenia ryzyka opartych o wyniki zdrowotne, co pozostaje w harmonii z założeniami opieki zdrowotnej opartej na wartościach (VBHC). Nowelizacja zwiększyłaby także przewidywalność finansowania leków, ułatwiła współpracę międzynarodową w zakresie obniżania cen leków, wprowadziła early advice w refundacji i wiele innych potrzebnych zmian” – wylicza Czech. – „Nie doszło także do uchwalenia ustawy o zawodzie farmaceuty, aktu od wielu lat oczekiwanego przez środowisko. Pozwoliłaby ona na redefinicję zadań farmaceuty jako zawodu oraz, wzorem innych krajów, pozytywnie wpłynęłaby na realokacje zasobów systemu ochrony zdrowia w Polsce, borykającego się m. in. z niedoborami lekarzy czy pielęgniarek.
Jedną z niezrealizowanych obietnic Polityki Lekowej, odzwierciedloną także w Planie Zrównoważonego Rozwoju Premiera RP, jest stworzenie zespołu zachęt dla przemysłu biotechnologicznego i farmaceutycznego, obejmującego nowe patenty, implementację projektów R&D, działalność produkcyjną i aktywności proeksportowe”.