Powstaną standardy terapii medycznych w okresie kończącego się życia

Do 31 stycznia 2020 r. mają zostać wypracowane standardy postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia. Odbyło się już pierwsze posiedzenie Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

„Życie jest wartością najwyższą i decyzje, które go dotyczą, choć czasami trudne, powinny być podejmowane z rozwagą, delikatnością i poczuciem największej odpowiedzialności” – powiedział cytowany w komunikacie Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta otwierając inauguracyjne spotkanie Zespołu.

Dotychczas prawo nie odpowiadało na wiele wątpliwości, pozostawiając zarówno lekarzy, pacjentów i ich rodziny w niepewności co do podejmowanych decyzji.

Według Dr Błażeja Kmieciaka, pedagoga specjalnego, socjologa prawa, bioetyka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Przewodniczącego Zespołu, istotne jest umiejscowienie go przy Rzeczniku Praw Pacjenta, co podkreśla rolę i cel rekomendacji jakie mają być wypracowane.
„Podmiotem jest Pacjent, a naszą rolą jest stworzenie wytycznych jak najlepiej wychodzących naprzeciw jego prawom i potrzebom” – dodał Kmieciak.

Celem Zespołu jest wypracowanie standardów w zakresie ochrony praw pacjenta, które stałyby się podstawą stosowania w polskim systemie ochrony zdrowia.
Obejmą one także prawo pacjenta do godnej śmierci. Zespół będzie pracował również nad kwestią zastosowania tzw. terapii daremnej, w szczególności w przypadku śmierci dziecka, osoby w podeszłym wieku oraz przewlekle i nieuleczalnie chorej. Ponadto opracowane zostaną założenia dotyczące właściwej komunikacji pomiędzy lekarzem, pacjentem oraz jego rodziną.

Prace Zespołu będą się opierały zarówno na zagadnieniach prawnych, psychologicznych i etycznych, tak aby wypracować jasne i zrozumiałe wytyczne.

Kapitał na Zdrowie