Psychiatria dziecięca na nowo

SEG 2025

Do konsultacji społecznych trafiło rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Resort zdrowia chce w ten sposób ułatwić najmłodszym dostęp do pomocy psychiatrów. Ma powstać trzystopniowy system opieki.

„Obecna sytuacja w opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień w populacji dzieci i młodzieży wskazuje na konieczność zmiany modelu opieki, wdrożenia koordynacji i określenia jakości tej opieki” – czytamy w uzasadnieniu.

Jak alarmują psychiatrzy, z roku na rok rośnie liczba dzieci dokonujących zachowań autoagresywnych i targających się na własne życie. W 2017 r. samobójstwo popełniło 116 osób w wieku 7–18 lat.

Zmiana polega na uproszczeniu i zwiększeniu dostępu do podstawowych świadczeń psychiatrycznych oraz na wprowadzeniu standardu wymagań jakościowych w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży.

Podstawą planowanego modelu powinny być skoordynowane działania nauczycieli i specjalistów pracujących w szkołach oraz poradniach psychologiczno-pedagogicznych z działaniami specjalistów ochrony zdrowia. „Rozwiązanie takie będzie stanowić przeciwieństwo obecnych rozwiązań, w których często przyjęcie na oddział psychiatryczny (np. po podjętej próbie samobójczej) jest pierwszym kontaktem nieletniego z jakąkolwiek formą opieki” – uzasadnia resort zdrowia.
Proponowane poziomy referencyjne:
1) I poziom referencyjności – Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży;
2) II poziom referencyjności – Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży;
3) III poziom referencyjności – Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej.

W projekcie rozporządzenia wskazano, iż warunki szczegółowe, jakie powinni spełniać świadczeniodawcy realizujący świadczenia gwarantowane opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

Całość projektu: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12322656/katalog/12608697#12608697

Kapitał na Zdrowie