Zamiast dworca rozbudowa Centrum Onkologii w Lublinie

120 mln zł potrzeba na wyposażenie rozbudowywanego Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie (COZL). Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń proponuje pozyskanie pieniędzy z RPO zamiast finansowania dworca metropolitalnego w Lublinie, którego budowa w terminie jest zagrożona. Budowa dworca mogłaby być wpisana w nowy regionalny program operacyjny i otrzymałaby dotację w nowej perspektywie finansowej UE.

„Proponuję, aby do strategii ZIT Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego wpisać beneficjenta w postaci województwa lubelskiego i projekt dokończenia i wyposażenia COZL. A w nowej perspektywie finansowej zapisać środki na lubelskie centrum komunikacyjne tak, aby spokojnie ten ważny dla Lublina projekt zrealizować” – wyjaśnia Soboń.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest jednostką samorządu województwa lubelskiego. Prowadzona od 2011 r. rozbudowa COZL ma się zakończyć w styczniu 2020 r. Powstaną tu m.in. oddział transplantacji szpiku, centrum genetyki, centrum immunologii. Po rozbudowie ma być tu łącznie około 500 łóżek.

Rocznie w lubelskim Centrum Onkologii hospitalizowanych jest ponad 40 tys. pacjentów, ale placówka obejmuje leczeniem znacznie więcej osób, m.in. w przychodniach i podczas dziennych pobytów.

COZL jest największym szpitalem onkologicznym na Lubelszczyźnie oraz jedynym pełnoprofilowym, wysokospecjalistycznym centrum onkologicznym zarówno w województwie lubelskim, jak też w Polsce Wschodniej.