Badania nad bioniczną trzustką prowadzone są przez naukowców z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki wraz z konsorcjum BIONIC (Fundacja Badań i Rozwoju Nauki, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Instytut Nenckiego, Politechnika Warszawska, MediSpace i szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus), pod kierunkiem dr hab. n. med. Michała Wszoły.
Założeniem projektu jest stworzenie trzustki „szytej na miarę” dla chorych na cukrzycę.
Szacuje się, że tylko w Polsce żyje około 3 milionów osób chorych na cukrzycę, z tego 200 tys. to osoby cierpiące na cukrzycę typu I. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w tej kwestii nie są optymistyczne. Według obliczeń liczba chorych podwoi się do roku 2030. Przewlekła insulinoterapia wraz z ciągle doskonalonymi pompami insulinowymi i systemami do ciągłego pomiaru glikemii jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla dużej części chorych. Bioniczna trzustka ma przede wszystkim na celu zapobiec rozwojowi dalszych powikłań u pacjentów zmagających się z cukrzycą. W pierwszej kolejności programem zostałyby objęte osoby, które potencjalnie kwalifikowałyby się do transplantacji trzustki. Są to pacjenci, u których wystąpiły już ciężkie powikłania, a więc przeszczep daje realną gwarancję zahamowania powikłań wtórnych cukrzycy.
„Jeśli program się powiedzie, a na to oczywiście liczymy, za 4-5 lat naukowcy będą przygotowani do prowadzenia pierwszych prób z udziałem pacjentów. Widzimy, że wielu diabetyków z nadzieją przygląda się naszym pracom i to też dodaje nam sił do działania. Chciałbym zaznaczyć, że tego typu program badawczy jest unikalny na skalę światową, a polska grupa – konsorcjum Bionic – jest w czołówce ośrodków zajmujących się tą tematyką” – podkreśla dr hab.med. Michał Wszoła
W tym roku badacze z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki pod kierunkiem dr hab. n. med. Michała Wszoły wydrukowali pierwszy na świecie prototyp bionicznej trzustki wraz z naczyniami krwionośnymi w technice 3D. Obecnie prowadzą badania przedkliniczne na zwierzętach, w ramach których wszczepiają płatki trzustkowe wraz z wyspami. Projekt jest współfinansowany w ramach programu Strategmed przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Roche Diabetes Care Polska postanowił wesprzeć te badania – firma przekazała Fundacji system do ciągłego monitorowania glikemii marki Eversense, którego jest dystrybutorem. System Eversense to jedyny na polskim rynku system CGM, który za pomocą umieszczanego pod skórą sensora zapewnia ciągłe monitorowanie stężenia glukozy do 180 dni. Sprzęt zostanie wykorzystany przez zespół inżynierski Fundacji do testów z bioreaktorem.