Szumowski: kardiologia jest naszym priorytetem

SEG 2025

„W ostatnim czasie jako Ministerstwo Zdrowia dokonaliśmy analizy efektywności funkcjonowania Programu KOS-zawał, poświęconego kompleksowej opiece nad pacjentami po zawale serca. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że program okazał się olbrzymim sukcesem. Redukcja śmiertelności, jaką udało się osiągnąć w ramach KOS-zawał wynosi obecnie średnio 31 procent, a innych zdarzeń sercowo-naczyniowych 25 procent. Jak dotąd w programie wzięło udział ponad 88 tysięcy pacjentów. Różnice w śmiertelności wynoszą odpowiednio: 6,2 vs. 4,3 – wyniki są więc naprawdę imponujące” – podkreślał minister Łukasz Szumowski podczas sesji inauguracyjnej XXIII Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, odbywającej się w Katowicach.

Jak zauważył, niestety obecnie KOS-zawał realizuje 59 ośrodków na 139, które zajmują się pacjentami po zawale serca. Zdaniem Ministra Zdrowia pokazuje to potencjał do dalszego rozwoju i wymiernych korzyści, które program może przynieść pacjentom po przebytym zawale serca. Priorytetem działań w tym zakresie ma być włączenie do KOS-zawał wszystkich pacjentów po zawale serca.

Istotną nowością – także w dziedzinie kardiologii – jest zdaniem Ministra Zdrowia rozpoczynająca działalność Agencja Badań Medycznych.
„Prezes i Rada Agencji Badań Medycznych właśnie rozpoczynają swoją działalność. Do zagospodarowania jest pierwsze 100 milionów złotych na niekomercyjne badania kliniczne. Pierwsza pula środków ma być przeznaczona na terapie lekowe. Kolejne 100 milionów złotych będzie przeznaczone na terapie nielekowe. Przyszłoroczny budżet Agencji Badań Medycznych wyniesie 300 milionów złotych. Gorąco zachęcam kolegów kardiologów, by walczyć o granty” – apelował minister.

Niewydolność serca, kardiologiczna epidemia XXI wieku, to obszar, w którym według zapowiedzi Ministra Zdrowia niezwłocznie mają być wdrażane nowe instrumenty, dzięki którym walka z tym schorzeniem będzie bardziej efektywna.
„Nowoczesne terapie, pozwalające na redukcję hospitalizacji z powodu zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz powikłań sercowo-naczyniowych w terapii pacjentów – także z cukrzycą – będą sukcesywnie udostępniane pacjentom. Decyzje w tym zakresie zapewne zapadną już wkrótce” – zapowiedział Szumowski.

Kapitał na Zdrowie