„Jednym z zagrożeń dla zdrowia obywateli UE jest nieufność wobec szczepień. To wyzwanie dla zdrowia publicznego wszystkich krajów członkowskich. W niektórych krajach aż 30% lekarzy rodzinnych kwestionuje bezpieczeństwo szczepionek, a około 20% nie wierzy w ich znaczenie” – wyjaśnia Filip Domański z Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej.
Właśnie ukazał się raport „Stan zdrowia w UE”, który powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej realizowanej we współpracy z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Europejskiego Obserwatorium Polityki i Systemów Opieki Zdrowotnej (Obserwatorium).
Jak czytamy w raporcie „Zaufanie do szczepionek jest wysokie w Portugalii, Danii i Hiszpanii, ale niskie w Bułgarii, na Łotwie i we Francji. Wyniki te można porównać w czasie, ujawniając bardzo różne trendy w całej UE. Kraje takie jak Francja, Grecja, Włochy i Słowenia wykazują rosnący poziom zaufania do szczepionek w porównaniu z danymi z 2015 r. Podczas gdy w Czechach, Finlandii, na Łotwie, w Polsce i Szwecji spadają wskaźniki”.
„Znaczna część lekarzy pierwszego kontaktu – nawet 30% w niektórych krajach – nie zgadza się, że szczepionki MMR są bezpieczne, a około 20% nie wierzy w ich znaczenie”.
Ponadto w raporcie stwierdzono korelację między zaufaniem lekarzy ogólnych a zaufaniem ogółu społeczeństwa, co jest szeroko powielane przez wyniki Eurobarometru.
Prawie połowa obywateli w UE (48%) uważa – nieprawidłowo – że szczepionki często powodują poważne skutki uboczne, a nie mniej niż 29% uważa, że szczepionki są ważne tylko dla dzieci.
Niepokojące jest także to, że w 22% przypadków powodem nieotrzymania szczepienia w ciągu ostatnich pięciu lat było to, że żaden z pracowników systemu zdrowotnego nie zadał takiego pytania ani nie rozmawiał o tym.
Całość raportu: https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/state/docs/2019_companion_en.pdf