Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–W stolicy od roku miały funkcjonować gabinety ginekologiczne na NFZ bez klauzuli sumienia, jednak do tej pory ich nie udostępniono. Ratusz obiecuje, że więcej informacji na ten temat poda na początku przyszłego roku.
–Złożono wniosek o czasowe zawieszenie działalności oddziału chirurgicznego w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Jednocześnie cały czas czynione są starania, żeby pozyskać do pracy dwóch chirurgów, dzięki czemu wniosek będzie można wycofać. Teraz obsada oddziału jest niewystarczająca, aby zapewnić pacjentom całodobową opiekę.

Dziennik Gazeta Prawna
–Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) chce wprowadzić zakaz sprzedaży produktów, które nie przeszły badań. Uderzy to m.in. w produkty homeopatyczne. Homeopatyki od 1988 r. mogły omijać formalny proces zatwierdzania, o ile producenci przestrzegali dobrej praktyki wytwarzania i jasno opisywali składniki. W Europie walkę z homeopatią blokują unijne przepisy.
–Z raportu „Health at a Glance 2019” przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że rozwój medycyny – przy obecnych nakładach – nie pozwala już wydłużać średniej długości życia. Skracają ją liczne czynniki zewnętrzne, a uwarunkowania negatywne zaczynają przeważać nad pozytywnymi.
–Spółki powstałe po przekształceniu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej do końca 2020 r. nie zapłacą CIT od wartości środków trwałych niepodlegającej amortyzacji. Poboru zaniechano ze względu na fakt, że przekształcenie miało otwierać szpitalom nowe możliwości uzyskiwania przychodów.

Rzeczpospolita
–Zanimizowane dane kliniczne pomogą optymalnie leczyć pacjentów, zwłaszcza onkologicznych, wynika z debaty gazety „Integracja nauki i leczenia – zbieranie i wykorzystywanie danych z praktyki klinicznej Real World Data (RWD)”.
–Naukowcy z Laboratorium Biologii Molekularnej w Cambridge stworzyli syntetyczny genom bakterii E.coli. Badacze w przyszłości będą eksperymentować z dodatkowymi kodonami i tworzeniem nowych aminokwasów, białek i komórek.

Puls Biznesu
–Jak wskazują dyrektorzy niektórych mazowieckich szpitali, NFZ nie nadąża z waloryzacją świadczeń, a presja płacowa pogłębia straty operacyjne. Sytuację utrudnia brak pielęgniarek i lekarzy niektórych specjalizacji.