Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–W Warszawie trwają testy nad przewożeniem krwi bezzałogowymi statkami powietrznymi – dronami. Transport przy użyciu dronów medycznych byłby opłacalny i znacznie szybszy, przekonuje Dariusz Werschner, prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Rzeczpospolita
–Rezydenci chirurgii ogólnej, którzy właśnie założyli Porozumienie Chirurgów, chcą poprawy warunków pracy, wzrostu nakładów na ochronę zdrowia i lepszych warunków kształcenia. Zdaniem rezydentów obecny program specjalizacji od dawna nie był modernizowany i nie zapewnia lekarzom biegłości w zawodzie. Kolejnym postulatem jest zwiększenie samodzielności rezydentów.
–Z początkiem przyszłego roku wejdą w życie nowe, bardziej rygorystyczne reguły dotyczące reklamowania suplementów diety. Zgodnie z nowymi zasadami suplementów nie będą mogli reklamować lekarze, fizjoterapeuci ani farmaceuci. Reklamy będą musiały być opatrzone informacją, że nie jest to produkt leczniczy, nie będzie można ich kręcić w aptekach ani gabinetach lekarskich.
–Uczestnicy ogólnopolskiej konferencji „Co dalej ze służbą zdrowia” zorganizowanej w Grudziądzu jednomyślnie stwierdzili, że dla ratowania systemu ochrony zdrowia w Polsce należy doprowadzić do: skokowego zwiększenia nakładów na opiekę zdrowotnych w ciągu kilku najbliższych miesięcy; wypracowania racjonalnych zmian w organizacji opieki zdrowotnej; wypracowania racjonalnych zmian w systemie kształcenia personelu medycznego. W konferencji wzięło udział ponad 100 uczestników z całego kraju.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rada Nowego Jorku zdecydowała o całkowitym zakazie papierosów elektronicznych o smaku innym niż smak tytoniu. To kolejne ograniczenie dotyczące palenia e-papierosów w USA.
–Federacja Porozumienie Zielonogórskie i Naczelna Rada Lekarska po spotkaniu z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim za kluczowe uznają ustalenie, że w przypadku braku dostępu do Systemu Informacji Medycznej lekarz ma prawo wystawić receptę papierową. Strona lekarska zwraca również uwagę na eksport całości danych – samorząd domaga się stworzenia przez Ministerstwo Zdrowia bezpiecznych warunków do migracji danych.

Puls Biznesu
–Freelancerzy dwukrotnie częściej niż pracownicy biurowi chorują na depresję, wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Viking.

Kapitał na Zdrowie