Przegląd prasy

SEG 2025

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zgodnie z projektem ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów powołani zostaną, opłacani z budżetu państwa, urzędnicy z tytułem lekarza, którzy zajmą się orzekaniem śmierci. Koronerem będzie mógł zostać lekarz ze specjalizacją z medycyny sądowej, patomorfologii, anestezjologii i intensywnej terapii albo medycyny ratunkowej lub mający co najmniej trzyletni staż w zawodzie lekarza i szkolenie w zakładzie medycyny sądowej.

Dziennik Gazeta Prawna
–Z analizy NFZ wynika, że 55 oddziałów położniczych w Polsce jest niepotrzebnych, ponieważ rodzi się w nich średnio mniej niż jedno dziecko dziennie. Fundusz będzie chciał promować te ośrodki, które spełniają warunek liczby porodów (ponad 400 porodów rocznie) i odległości do najbliższego szpitala (promień 40 km).
–Dane zebrane przez Fundację Alivia wskazują, że na niektóre badania czeka się coraz krócej, zależy to jednak od regionu – najgorzej jest w woj. mazowieckiem, gdzie na badanie rezonansem magnetycznym trzeba czekać 131 dni.
–Marszałek Senatu Tomasz Grodzki uważa, że propozycja wprowadzenia ułatwień dla lekarzy ze Wschodu jest ciekawa, należy jednak określić ścisły nadzór nad ich pracą.
— Projekt ustawy o stwierdzaniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów zakłada, że zgon będzie mógł stwierdzić lekarz z placówki, w której nastąpiła śmierć pacjenta, ratownik medyczny, jeśli pacjent umrze podczas udzielania mu pomocy, albo koroner. Wykaz koronerów będzie prowadzony przez wojewodę, który wcześniej podpisze z lekarzami umowy na wykonywanie czynności koronera na danym obszarze.

Puls Biznesu
–Fundusz Warburg Pincus chce sprzedać sieć aptek Gemini, liczącej ok. 180 placówek w całym kraju. W ramach potencjalnej transakcji spółka mogłaby zostać wyceniona na 600 mln euro.

Kapitał na Zdrowie