Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Samorząd Mazowsza twierdzi, że rząd, wprowadzając kolejne ustawy, przerzuca finansowanie szpitali na samorządy. Dziś skargę Mazowsza na art. 59 Ustawy o działalności lieczniczej rozpatrzy Trybunał Konstytucyjny.

Rzeczpospolita
–Długowieczność i jakość starzenia zależy przede wszystkim od modyfikowalnych czynników środowiskowych, powiedziała specjalista geriatrii prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis. Osoby, które długo cieszą się sprawnością, wyróżnia stosowanie optymalnej diety, zachowanie aktywności fizycznej oraz nieobecność reakcji zapalnej.
–Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty z 7 grudnia 2016 r. miała przyznać lekarzom stażystom pełne prawo wykonywania zawodu ograniczone do miejsca wykonywania stażu. Oznacza to, że stażyści mają prawo do diagnozowania, leczenia, wystawiania recept i zwolnień. Pomorski Oddział Wojewódzkiego NFZ orzekł jednak, że lekarz stażysta nie może być wskazany w potencjale do udzielania świadczeń w umowie. Wiceminister Zdrowia Janusz Cieszyński zapewnia, że resort i fundusz przyjrzą się tej sprawie.

Dziennik Gazeta Prawna
–Premier Mateusz Morawiecki nie odniósł się w swym exposé do największej bolączki systemu zdrowia, czyli rosnącego zadłużenia. Nie wspomniał również o braku kadr.
–Odbyły się pierwsze rozmowy z czeskim bankiem tkanek Národní Centrum Tkání a Bunĕk dotyczące przeszczepów rogówki korzystających z czeskich zapasów. Na przeszczep rogówki w Polsce czeka 3 tys. osób, 70% zabiegów wykonywanych jest na bardzo późnym etapie, kiedy przeszczepić trzeba całą rogówkę. Inaczej jest w Czechach, gdzie w bankach tkanek jest więcej materiału niż czekających pacjentów. Największy czeski bank tkanek deklaruje, że obecnie może przekazywać do Polski ok. 10 rogówek miesięcznie.
–Projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który niedługo trafi do zaakceptowania przez rząd, przewiduje prowadzenie w aptekach opieki farmaceutycznej i usług farmaceutycznych. Oznacza to, że farmaceuci będą przeprowadzali z pacjentami wywiad farmaceutyczny, rozmawiali o zalecanych badaniach i wykonywali proste badania diagnostyczne. Zdaniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego w związku z powyższymi zmianami należy znowelizować przepisy dot. lokalu apteki, aby zapewnić prywatność osobom mówiącym o problemach zdrowotnych.
–Naczelna Rada Lekarska w uwagach do projektu dot. utworzenia stanowiska pełnomocnika ds. kontaktów zewnętrznych wojewódzkich w NFZ pyta, dlaczego podobnej funkcji nie zaproponowano w przypadku Centrali NFZ. Pełnomocnik ma usprawnić kontakt publicznego płatnika z partnerami społecznymi.
–Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych w uwagach do projektu ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych zaproponował, by umożliwić przedstawicielom tej profesji pełnienie funkcji koronerów. Ratownicy nie chcą jednak, aby stwierdzanie zgonów zostało umożliwione kierownikom zespołów ratownictwa, obawiają się bowiem, że w takim przypadku karetki nagminnie wzywane byłyby w tym właśnie celu.

Puls Biznesu
–W dziedzinie zdrowia priorytetem dla premiera są, tak jak dwa lata temu, leczenie onkologiczne i kardiologiczne, wynika z exposé Mateusza Morawieckiego. Celem rządów PiS jest również przyspieszenie cyfryzacji ochrony zdrowia. Nakłady na zdrowie mają rosnąć, pojawić się ma także Fundusz Modernizacji Szpitali z budżetem 2 mld zł.