Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Badanie australijskich naukowców udowadnia, że statyny, złoty standard w leczeniu hipercholesterolemii, nie wywołują problemów poznawczych i kłopotów z pamięcią.
–Kardiolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca proponują, aby gęstą sieć pracowni kardiologicznych wykorzystywać także w leczeniu niewydolności serca. Zarówno w przypadku zawału, jak i niewydolności najważniejsze jest szybkie udzielenie pomocy. Byłoby to możliwe, gdyby chorzy na niewydolność serca, która wiąże się z uszkodzeniami i dolegliwościami wielu narządów, mieli dostęp do czynnych całą dobę pracowni zawałowych.
–Radioterapia skutecznie niszczy raka gruczołu krokowego, nie uszkadzając przy tym sąsiednich narządów i nie powodując powikłań pooperacyjnych. Nowoczesne metody „punktowej” radioterapii stereotaktycznej niszczą również zmiany przerzutowe, w wielu sytuacjach mogą zastąpić zabiegi chirurgiczne. Radioterapia coraz lepiej sprawdza się także jako leczenie uzupełniające po zabiegu.

Rzeczpospolita
–Adaptacja do warunków w przestrzeni pozaziemskiej jest zbliżona w przypadku obu płci, ale są też różnica, wynika z badań dr Varshy Jain pracującej dla NASA. Poza atmosferą ziemską kobiety skarżą się na gorsze samopoczucie, podczas gdy mężczyźni łatwiej zapadają na choroby już po powrocie na Ziemię. Kobiety są również bardziej narażone na rozregulowanie ciśnienia tętniczego. Nieznany jest jeszcze wpływ przebywania w kosmosie na kobiecą płodność.
–Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) chce zachęcić świadczeniodawców do koncentracji świadczeń, zwiększając wycenę dla tych placówek, które wykonują największą liczbę procedur. Premiowanie koncentracji ma zachęcać do konsolidacji niektórych oddziałów. Zdaniem prezesa NFZ to szansa na reformę struktury szpitalnictwa i zapoczątkowanie redefinicji sieci szpitali planowanej na 2021 r.
–Z badania MultiSport Index 2019 wynika, że co trzeci aktywny fizycznie Polak powyżej 15. roku życia może spełniać minimalne zalecenia dot. aktywnego trybu życia. Ponad połowa polskich seniorów nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej. Niedobór ruchu jest czwartą przyczyną zgonów na świecie, alarmuje WHO.

Dziennik Gazeta Prawna
–Projekt oferty profilaktyki dla osób po 40. roku życia ma być gotowy w grudniu. Pakiet badań może znaleźć się u lekarza medycyny pracy albo lekarza rodzinnego, wykonywano by je co 5 lat. Jak wskazuje Andrzej Zapaśnik z Porozumienia Zielonogórskiego, konieczne jest jednak zawężenie grupy, do której skierowano by badania, oraz ustalenie finansowania.
–Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych chce zmiany współczynników w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych; apelował w tej sprawie do premiera i ministra.
–Farmaceuci informują o pojawiających się błędach w przepisach lub systemie e-recept. Funkcjonalność systemu budzi wiele zastrzeżeń, dlatego szefowa Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrkowska-Rutkowska apeluje o zagwarantowanie farmaceutom, że nie będą podlegali karze za realizację błędnie wystawionych e-recept.

Parkiet
–genXone, biotechnologiczna spółka zajmująca się genetyką molekularną, uruchomił publiczną emisję akcji na platformie CrowdConnect. Celem kampanii jest zebranie do 4 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na wdrożenie projektu Nanobiome. W pierwszym etapie zakłada on charakterystykę specyfiki drobnoustrojów zasiedlających jelita Polaków.
–Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) odczuwa słabość i zmniejszanie się rynku, co jest efektem upadku spółki CryoSave. PBKM przewiduje, że wydarzenie to będzie się odbijać negatywnie maksymalnie dwa lata. Bank zamierza skupić się na szybszym przejmowaniu konkurentów.

Kapitał na Zdrowie